Zamknij

Kontrowersje wokół nowego boiska treningowego w Luboniu - czy spełnia standardy rozgrywek?

14:49, 12.02.2024 . Aktualizacja: 21:24, 12.02.2024
Skomentuj Izabella Chodorowska Izabella Chodorowska

Zbliża się koniec budowy boiska treningowego przy ulicy Rzecznej w Luboniu. Jednak jak mówią niektórzy działacze sportowi boisko nie spełnia wymogów, aby można był rozgrywać na nim spotkania 11 osobowych drużyn od wieku trampkarzy. 

W zależności od poziomu rozgrywek dopuszcza się różne wymagania minimalne w zakresie wymiarów boiska. Dokładne wymiary boiska to długość 105 metrów, szerokość 68 metrów, jednak dla:

- III ligii to długość 100-105 metrów, szerokość 64-68 metrów
- IV ligii to długość 100-105 metrów, szerokość 60-68 metrów
- klasy okręgowej to długość 100-105 metrów, szerokość 55-68 metrów
- klasy A to długość 95-105 metrów, szerokość 55-68 metrów
- klasy B to długość 90-105 metrów, szerokość 45-68 metrów

Pobocze głównego pola gry powinno obszarowo zapewnić 3 metry za linią boczną oraz 5 metrów za linią bramkową boiska. 

Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do nadzorującego budowę Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Luboniu. 

Dobiega końca budowa boiska na Stadionie Miejskim w Luboniu. Boisko będzie wyposażone w sztuczne oświetlenie. Obecnie robiony jest zasyp z piasku kwarcowego, a następnie boisko zostanie wypełnione korkiem. Tego typu wypełnienie spełnia wszelkie normy i standardy, jest też materiałem, który jest ekologiczny i nie posiada w swoim składzie żadnych niebezpiecznych dla użytkowników substancji.  Sztuczna trawa zastosowana na obiekcie  to produkt, na którym trenują uznane  kluby europejskie. To są na pewno dobre wiadomości i sportowa społeczność Lubonia czeka na zakończenie tych prac. 
Od momentu podjęcia procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia z budowę, wiadomo było, że boisko ze względu na lokalizację, warunki zabudowy oraz wszelkie normy dotyczące ilości miejsc parkingowych, odległości od wałów przeciwpowodziowych i inne szczegółowe uwarunkowania ( tereny zalewowe) będzie miało charakter treningowy. Wszystkie kluby funkcjonujące w Luboniu zostały o tej sytuacji poinformowane. Podejmowane były próby dokonania zmian projektowych odnośnie wielkości boiska, ale niestety okazało się, że wymagałoby to uzyskanie kolejnego pozwolenia na budowę. Wiązało się to też z koniecznością uzyskania stosownych pozwoleń ze Spółki Wody Polskie. Biorąc pod uwagę problemy z uzyskaniem pozwolenia na budową zarówno przy boisku z bieżnią oraz przy realizacji drugiego etapu / boisko treningowe/ , istniała uzasadniona obawa, że drugiego pozwolenia na budowę nie uzyskamy. Potwierdził to projektant boiska, który przeprowadził stosowne rozeznanie. Na bieżąco o całej sytuacji były informowane wszystkie kluby zainteresowane korzystaniem ze Stadionu Miejskiego. Z każdym z nich ustalone zostało, że boisko ze sztuczną nawierzchnią będzie służyło treningom oraz rozgrywkom grup młodzieżowych do młodzika D1 włącznie, natomiast boisko trawiaste do rozgrywek grup seniorów oraz juniorów. Te grupy będą korzystały na treningach w ustalonych proporcjach zarówno z boiska naturalnego i sztucznego. Dzięki temu boisko z trawą naturalną będzie mniej eksploatowane i zdecydowanie się poprawi jego jakość i warunki do rozgrywania meczów mistrzowskich. LOSiR opracował roboczą koncepcje zagospodarowania całego terenu Stadionu Miejskiego i niebawem zostanie ona zaprezentowana. Liczymy w tym zakresie na współpracę lubońskich klubów, a szczególnie Lubońskiego KS, który od wielu lat funkcjonuje na Stadionie Miejskim przy ulicy Rzecznej i daje dowody współodpowiedzialności za ten obiekt. 

- odpowiada Michał Kosiński Prezes Zarządu LOSiR.

izi

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

john wickjohn wick

0 0

moja opinia : Nie wiem dlaczego już na etapie projektu nikt nie zastanowił się żeby stworzyć boisko ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach chociaż 60x105. Takie boisko pozwoliłoby przynieść znacznie większe dochody. Grupy seniorskie i juniorskie grające po 11 mogłyby późną jesienią oraz w okresie zimowo-jesiennym grać mecze a główna płyta trawiasta nie byłaby niszczona. W poznaniu są dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią - rondo śródka oraz golęcin są bardzo mocno obłożone. Uważam że potencjał tego miejsca mógłby być jeszcze lepiej wykorzystany. 00:40, 21.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%