Rozliczenie PIT za 2024 rok może być kosztowne dla rodziców, którzy popełnią błędy przy uldze prorodzinnej. Skarbówka planuje dokładne kontrole, a kary mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Złożenie zeznania podatkowego za 2024 rok jest obowiązkowe do 30 kwietnia 2025 roku. Wielu podatników liczy na zwrot podatku, szczególnie ci, którzy korzystają z ulgi prorodzinnej, czyli popularnej ulgi na dziecko.
Prawo do skorzystania z tej ulgi mają rodzice i opiekunowie, którzy wychowują dziecko do 18. roku życia, sprawują opiekę nad dzieckiem pełnoletnim kontynuującym naukę (do 25. roku życia), pod warunkiem że jego dochody nie przekroczyły ustawowego limitu, opiekują się dzieckiem niepełnosprawnym – bez względu na jego wiek.
Warto pamiętać, że jeśli rodzice rozliczają się osobno, muszą uzgodnić, w jakiej proporcji wpiszą ulgę do swoich PIT-ów. Jeśli dziecko mieszka tylko z jednym z nich, to ta osoba ma prawo do 100% ulgi.
Ile można zyskać na uldze prorodzinnej?
Kwota ulgi zależy od liczby dzieci:
Ulga jest odliczana od podatku, a jeśli przekracza jego wysokość, można otrzymać zwrot niewykorzystanej kwoty do wysokości zapłaconych składek na ZUS.
Mimo że zasady wydają się proste, wiele osób nieświadomie popełnia błędy przy rozliczeniu. Skarbówka zapowiada dokładne kontrole, a konsekwencje mogą być dotkliwe. Nieuprawnione skorzystanie z ulgi na dziecko jest wykroczeniem skarbowym, a kary mogą wynosić od 1/10 do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia!
Najczęstsze błędy to przekroczenie limitu dochodowego przy rozliczaniu jednego dziecka, błędne podanie liczby dzieci uprawniających do ulgi, brak dokumentów potwierdzających prawo do ulgi.
Fiskus może zażądać takich dokumentów jak odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o nauce (dla pełnoletnich dzieci) czy orzeczenie o niepełnosprawności.
Aby nie narazić się na karę, warto dokładnie sprawdzić swoje zeznanie podatkowe. Jeśli popełniono błąd, najlepiej jak najszybciej złożyć korektę PIT – pozwoli to uniknąć grzywny lub przynajmniej zminimalizować odsetki za zaległy podatek.
Ulga prorodzinna to korzystne rozwiązanie dla rodzin, ale skorzystanie z niej wymaga ostrożności i przestrzegania przepisów. W przeciwnym razie zamiast zwrotu podatku można otrzymać wezwanie do urzędu skarbowego i dotkliwą karę.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz