Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powraca kwestia bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Warto przypomnieć sobie przepisy, które określają, od jakiego wieku dzieci mogą samodzielnie poruszać się po drodze.
Rozpoczęcie roku szkolnego to czas, kiedy rodzice często zastanawiają się, od jakiego wieku ich pociechy mogą samodzielnie poruszać się po drodze, np. w drodze do szkoły.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dziecko, które ukończyło 7 lat, może już samodzielnie korzystać z drogi publicznej. Jednak młodsze dzieci, które nie osiągnęły tego wieku, muszą być pod opieką osoby mającej co najmniej 10 lat.
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, dzieci w wieku do 7 lat mogą korzystać z drogi tylko w towarzystwie osoby dorosłej lub starszego dziecka, które ukończyło 10 lat.
Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dziecko przebywa w strefie zamieszkania, gdzie takie ograniczenia nie obowiązują.
Policja apeluje do rodziców, aby szczególnie w pierwszych dniach nauki towarzyszyli swoim dzieciom w drodze do szkoły.
Ważne jest również, aby w ramach codziennych spacerów czy podróży, rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego i pokazywać, jak bezpiecznie poruszać się po drodze.
Kom. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że zanim rodzice pozwolą dziecku na samodzielną drogę do szkoły, powinni upewnić się, że dziecko zna bezpieczną trasę i wie, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Warto także przestrzegać najmłodszych przed nieznajomymi.
- Podczas drogi do szkoły może zdarzyć się, że obca osoba będzie zachęcała dziecko do nawiązania rozmowy. Aby zapobiec niebezpieczeństwu ze strony obcej osoby należy ustalić z dzieckiem zasady, np. zakaz przyjmowania od osoby nieznajomej słodyczy, zabawek, pieniędzy mimo namowy, ponieważ nigdy nie można być pewnym, czy osoba obca ma dobre zamiary
- dodaje policjantka cytowana przez PAP.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz