Zamknij

Rewolucja w polskich domach. Wielka wymiana liczników energii!

09:00, 29.08.2024 Źródło: tvn24.pl / PAP Aktualizacja: 21:33, 29.08.2024
Skomentuj Fot. Gerd Altmann z Pixabay Fot. Gerd Altmann z Pixabay

Polska inwestuje miliard złotych w nowoczesne liczniki energii elektrycznej, które mają ułatwić zarządzanie zużyciem prądu i poprawić efektywność energetyczną. Ponad 600 milionów złotych już przekazano na ten cel, a projekt ma objąć prawie pół miliona liczników zdalnego odczytu do 2026 roku.

Polska szykuje się na rewolucję w zarządzaniu energią elektryczną.

Dzięki funduszom z Funduszu Modernizacyjnego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już przekazał ponad 600 milionów złotych na zakup inteligentnych liczników energii.

Projekt ma na celu ułatwienie kontroli zużycia prądu i poprawę funkcjonowania krajowej sieci energetycznej.

Ogromne inwestycje w nowoczesne liczniki

W ramach programu, którego budżet wynosi miliard złotych, podpisano już umowy na zakup prawie 436 tysięcy liczników zdalnego odczytu oraz ponad 23 tysięcy modemów komunikacji zastępczej.

Energa Operator, która jest jednym z głównych beneficjentów tego projektu, zawarła właśnie drugą umowę, opiewającą na kilkaset milionów złotych. Pierwsza umowa, przyjęta w 2023 roku, wynosiła niespełna 65 milionów złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że do tej pory przekazano już ponad 600 milionów złotych na realizację tego programu. Wśród innych beneficjentów znalazły się także Enea Operator, Tauron Dystrybucja i PGE Dystrybucja.

Nowoczesne liczniki - jakie przynoszą korzyści?

Inteligentne liczniki energii oferują wiele korzyści dla gospodarstw domowych. Dzięki pomiarom w czasie rzeczywistym, ryzyko błędów odczytowych zostaje zminimalizowane, a dane zbierane zdalnie umożliwiają lepsze zarządzanie siecią energetyczną.

Klienci, którzy mają zainstalowane nowoczesne liczniki, będą mogli korzystać z dynamicznych taryf na prąd, co może przekładać się na oszczędności.

Nowelizacja Prawa energetycznego nakłada na spółki dystrybucyjne obowiązek wyposażenia 100 proc. odbiorców końcowych w zdalne liczniki do 2031 roku. Już teraz unijne przepisy wymagają, aby do 2028 roku 80 proc. odbiorców było wyposażonych w takie urządzenia.

Skąd pochodzą fundusze?

Finansowanie wymiany liczników pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego, który jest zasilany ze sprzedaży 4,5 proc. uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami. Szacuje się, że w latach 2021-2030 do Polski trafi około 60 miliardów złotych w ramach tego funduszu, co przyczyni się do modernizacji infrastruktury energetycznej w kraju.

Realizacja tego programu ma nie tylko poprawić efektywność energetyczną, ale także przyczynić się do ochrony środowiska, co jest jednym z priorytetów zarówno dla Polski, jak i Unii Europejskiej.

(Źródło: tvn24.pl / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%