Zamknij

Szczecin i Poznań z bezpłatną komunikacją miejską w dniu wyborów parlamentarnych

08:59, 06.09.2023 PAP Aktualizacja: 09:08, 06.09.2023
Skomentuj PAP PAP

„Zwykło się mawiać, że wybory to święto demokracji. By umożliwić Wam jak najszerszy udział, radni zgodzili się, by komunikacja publiczna była w tym dniu darmowa. Widzimy się przy urnach” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Uchwała dotycząca wprowadzenia w dniu wyborów parlamentarnych, 15 października, darmowej komunikacji miejskiej to inicjatywa prezydenta Szczecina. Za jej podjęciem głosowali zarówno radni koalicji rządzącej miastem, jak i opozycyjni radni PiS.

Z kolei w Poznaniu bezpłatnie na wybory parlamentarne i referendum ogólnokrajowe dojadą wyborcy z niepełnosprawnościami wraz z towarzyszącym opiekunem oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Ulga, którą we wtorek przegłosowali miejscy radni, obowiązuje w dniach wyborów prezydenckich, parlamentarnych, do PE oraz samorządowych, do rad jednostek pomocniczych Miasta Poznania, a także w dniach referendów ogólnokrajowych i referendów lokalnych w Poznaniu.

Zwolnienie z opłaty za bilet osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy skończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku wyborców z niepełnosprawnościami - dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczeniem lub wypisem z orzeczenia, albo legitymacją.

Poznański magistrat przypomniał we wtorek, że w stolicy Wielkopolski 130 lokali obwodowych komisji wyborczych spośród 227 stałych obwodów głosowania jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; dostępne są dla wózków inwalidzkich i wyposażone m.in. w dodatkowe oświetlenie.

„Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą wybrać lokal wyborczy, w którym będą chcieli oddać głos. Aby zagłosować w wybranym lokalu, wystarczy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić online, pocztą tradycyjną lub stacjonarnie w urzędzie miasta” - podało miasto.

Poznański magistrat podał też, że dużym ułatwieniem, przysługującym osobom powyżej 60. roku życia lub posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jest możliwość głosowania przez pełnomocnika. Innym ułatwieniem dla wyborców posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może być możliwość głosowania korespondencyjnego. W tym przypadku także wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku. Zamiar głosowania można zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 2 października.

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania opracowanej w alfabecie Braille'a. Nakładki będą dostępne w każdym lokalu w dniu wyborów, a wydawać je będą członkowie komisji. Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej.

rpo/ mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%