Zamknij

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

13:24, 07.12.2021 Aktualizacja: 15:54, 07.12.2021
Skomentuj

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej o nowych obostrzeniach epidemicznych. Obostrzenia zostaja wprowadzone w związku z wysoką liczbą zakażeń i zgonów. 

Minister zapowiedział, iż wprowadzone mają zostać obowiązkowe szczepienia od 1 marca 2022 roku dla wybranych grup pracowniczych: medycy, nauczyciele i służby mundurowe.

Chcemy dać czas, aby grupy się wyszczepiły do 1 marca. To nie jest ostateczny termin - powiedział wiceminister Waldemar Kraska. 

Niedzielski zapowiedział obniżenie limitów uczestnictwa z 50% do 30% m.in. w restauracjach, kinach, teatrach, hotelach, barach, obiektach sportowych i sakralnych. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Nowe obostrzenia obowiązywać będą od 15 grudnia br.

Od połowy grudnia zamknięte zostają dyskoteki oraz kluby i inne miejsce, w których można tańczyć. Od 15 grudnia zakaz konsumpcji w kinach. 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności lokalów zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Zostanie zmodyfkowany projekt ustawy ws. pracowników. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu pracownika.

Testowanie pracowników będzie wprowadzone rozporządzeniem, weryfikacja ustawą - podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W szkołach podstawowych oraz średnich wraca nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia. Od 10 stycznia uczniowie wrócą do normalnego trybu szkolnego. Nie będzie to dotyczyć żłobków i przedszkoli.

Wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem bez względu na certyfikat szczepień.

Od 15 grudnia wprowadzony zostaje także limit 75% obłożenia w transporcie zbiorowym.

Zmiany dla osób przylatujących spoza strefy Schengen to obowiązek testu na COVID-19 na co najmniej 24 godziny wcześniej.

Izabella Chodorowska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%