Zamknij

Co Polacy zrobią w przypadku wojny z Rosją? Dane mogą zaskoczyć

08:20, 07.04.2024 Źródło: natemat.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 08:49, 07.04.2024
Skomentuj Fot. Canva Fot. Canva

Wśród Polaków przeprowadzono badanie sondażowe dotyczące najważniejszych kwestii podczas potencjalnej wojny z Rosją. Co zrobiliby mieszkańcy naszego kraju w obliczu konfliktu zbrojnego?

Premier Donald Tusk twierdzi, że żyjemy w erze poprzedzającej wojnę. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że powszechny pobór do wojska jest tylko zawieszony i może zostać przywrócony jeśli przyjdzie taka potrzeba.

Coraz częściej w polskich domach rozmawia się o potencjalnej wojnie z Rosją. Czy to oznacza, że społeczny niepokój wśród mieszkańców Polski rośnie?

W odpowiedzi na tę sytuację badacze z pracowni SW Research, działając na zlecenie tygodnika "Wprost", zapytali Polaków jak zareagowaliby w przypadku wojny na naszych ziemiach.

Co mówią wyniki badań?

Tylko 59 procent badanych zadeklarowało, że na pewno pozostanie w kraju w razie wojny.  Aż 20,2 procent ankietowanych już teraz twierdzi, że wyjechałoby za granicę, a kolejne 20,7 procent jeszcze nie podjęło decyzji.

Tylko 11,3 procent respondentów wyraziło chęć aktywnego zaangażowania się w działania wojskowe. Warto zauważyć, że tradycyjnie kobiety częściej niż mężczyźni preferują unikanie konfliktów zbrojnych - jedynie 3,8 procent kobiet zadeklarowało chęć chwycenia za broń w sytuacji zagrożenia, w porównaniu do 19,9 procent mężczyzn.

Ponad 30 procent badanych zapowiedziało włączenie się w obronę kraju po wybuchu wojny, ale w inny sposób, niż poprzez służbę wojskową. Tym razem różnice między płciami były minimalne.

Polacy chcą być bezpieczniejsi

Na pytanie, co obecnie oczekują od rządzących w kwestii obronności, aż 53 procent ankietowanych wskazało na potrzebę budowy i remontu schronów, 44 procent poparło zwiększenie wydatków na armię, a 32 procent chciałoby przywrócić powszechny pobór do wojska.

W rozmowie z emerytowanym generałem Romanem Polko, stwierdzono, że obecnie brak realnego zagrożenia pełnoskalową wojną z Rosją, więc nie ma sensu rozważanie przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

Jednakże, jeśli taka potrzeba by się pojawiła, społeczeństwo mogłoby na to zareagować pozytywnie, o ile zapewniona będzie dobra komunikacja ze strony władz.

(Źródło: natemat.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%