Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Ile drzew wycinamy, a ile sadzimy

Treść pytania: 

Moje pytanie ma związek z przeciwstawnymi informacjami zawartymi w Raporcie o stanie miasta. Czy prawdą jest, że sadzimy 0.67 drzewa za każde wycięte, czy też sadzimy więcej niż wycinamy? Ile nowych nasadzeń w skali roku usycha i co Miasto z tym fantem robi? Jak te liczby wyglądały w roku 2019, a jak wyglądają w 2020 roku? Czy władze Lubonia mają zamiar w przyszłym roku zapoznać się z Raportem o stanie miasta przed publikacją dokumentu, by zapobiec publikacji różnych danych na ten sam temat i czy w jakiejś perspektywie można liczyć na nieco wyższy poziom beznadziejnego dokumentu,?

Data przekazania: 

2020-10-23

Data odpowiedzi: 

2020-11-16

Odpowiedź: 

W odpowiedzi na pytania zadane przez Czytelnika, w sprawie wycinek oraz nasadzeń drzew, z dnia 23.10.2020 poniżej przedstawiam informacje w tym zakresie. Z treści Raportu o stanie Miasta Luboń za rok 2019 wynika, iż w skali roku liczba nowych nasadzeń drzew i krzewów przewyższała liczbę ubytków aż o 67%. W związku z powyższym dane w tabeli podano omyłkowo, a stosunek liczby nowych nasadzeń drzew i krzewów do liczby ubytków powinien wynosić 167%.

W roku 2020 ze względu na znacznie zwiększoną ilość posadzonych drzew i krzewów względem roku 2019, przewiduje się, iż stosunek liczby nowych nasadzeń drzew i krzewów do liczby ubytków zwiększy się. Z uwagi na fakt, iż prace nasadzeniowe i wycinkowe w roku 2020 będą jeszcze przeprowadzane, nie jest możliwe podanie ostatecznego bilansu za trwający jeszcze rok 2020. Niemniej jednak, na dzień sporządzenia niniejszej odpowiedzi, posadzono w mieście w bieżącym roku dwukrotnie większą liczbę drzew i krzewów niż w roku 2019. Warto zaznaczyć, iż w podanym bilansie, nie wliczono posadzonych bylin, traw i pnączy posadzonych w obecnym roku w ilości ponad 11 000 szt.

W skali roku, liczba wypadów z nowych nasadzeń, wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk. Umowy z wykonawcami wykonującymi nasadzenia, pozwalają na wymianę drzew na ich koszt w ramach gwarancji o ile, wypady drzew wynikają z powodu złej pielęgnacji. Wypady drzew powstałe w wyniku wandalizmu lub warunków atmosferycznych powodujących np. wyłamanie korony przez silny wiatr, są wymieniane na koszt miasta.

UML

Dzielnica: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl