Wyniki najnowszego sondażu SW Research dla rp.pl wskazują, że 59,8% Polaków popiera wprowadzenie związków partnerskich dla osób tej samej płci. Jednak wśród zwolenników nie brakuje rozbieżności.
Aż 33,6% respondentów popiera związki, lecz bez prawa do adopcji dzieci, podczas gdy 26,2% opowiada się za pełnymi prawami dla takich par, w tym prawem do adopcji.
Badanie ukazuje silne podziały w opinii publicznej. Przeciwko wprowadzeniu związków partnerskich dla osób tej samej płci opowiada się 28,1% ankietowanych, a 12,1% pozostaje niezdecydowanych.
Małgorzata Bodzon z SW Research zauważa, że większe poparcie dla związków partnerskich bez prawa do adopcji występuje wśród osób z wyższym wykształceniem (37%) oraz wśród Polaków powyżej 50. roku życia. Wysokie poparcie deklarują też osoby o dochodach przekraczających 7000 zł netto oraz mieszkańcy mniejszych miast (od 20 tys. do 99 tys.).
O ile ponad połowa Polaków opowiada się za wprowadzeniem związków partnerskich, to kwestia adopcji dzieci przez takie pary pozostaje kontrowersyjna.
Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe popierana jest przez 26,2% badanych, co sugeruje, że Polacy są wciąż ostrożni w kwestii pełnego równouprawnienia par homoseksualnych w Polsce.
Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 października wśród 800 dorosłych internautów. Wyniki pokazują, że choć polskie społeczeństwo staje się bardziej otwarte na różnorodność, adopcja przez pary jednopłciowe wciąż budzi mieszane uczucia.
Kibic z Lubonia14:22, 01.01.2025
Muszę być przeciwny chociaz mi to nie przeszkadza a dlaczego bo to jest polityka małych kroków. Politykę małych kroczków prowadzi się od setek lat i zawsze prowadzi do wybranego celu nawet gdy większość ludzi czegoś na początku nie chce.
Pod prąd i wiatr w o14:31, 01.01.2025
1 0
Polityka małych kroków była jest i będzie a ludzi ślepych nie mylić z niewidomym będzie zawsze dużo że by nie napisać więcej bo do nich należą też ci co płyną z prądem i się nie wychylają.