Zamknij

Ciągle trujemy się sami...

19:16, 19.11.2023 Aktualizacja: 19:16, 19.11.2023
Skomentuj

Każdy z nas ceni czyste powietrze, ale chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zanieczyszczone powoduje choroby. Wiele osób uważa bowiem, że problem jakości powietrza ich nie dotyczy. Niestety, ale te osoby są w błędzie. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Zanieczyszczone powietrze w szczególności pyłem zawieszonym stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia. W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzieci oddychają przeważnie ustami a nie przez nos, który jest w stanie wyłapać część zanieczyszczeń. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera około 43 tysiące mieszkańców Polski. Dla porównania warto wspomnieć, że każdego roku w wypadkach komunikacyjnych w naszym kraju ginie ponad 3 tysiące osób. Różnica zatem jest ogromna. W okresie smogowym zwiększa się zachorowalność na choroby układu oddechowego i wzrasta ilość zawałów i udarów.

Cały czas publikujemy aktualną jakość lubońskiego powietrza. Publikowane dane przedstawiają zawartość pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Mieszkańcy naszego miasta mogą sprawdzić, czy jakość lubońskiego powietrza pozwala na bezpieczne przebywanie na otwartej przestrzeni. Na naszej stronie znajdują się pomiary pochodzące z ulicy Kościelnej w Luboniu.

Czym jest pył zawieszony? Otóż jest on mieszaniną niezwykle małych cząstek. Pyłem zawieszonym PM10 są wszystkie cząstki mniejsze niż 10µm, natomiast w przypadku PM2,5 osiągają mniejsze rozmiary niż 2,5 µm. Zanieczyszczenia pyłowe mogą osiągać różne rozmiary oraz kształty. Posiadają one zdolność do adsorpcji na swojej powierzchni innych, bardzo szkodliwych zanieczyszczeń (dioksyn i furanów, metali ciężkich, czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – m.in. benzo(a)pirenu). Pyły zawieszone przede wszystkim emitowane są bezpośrednio z takich źródeł jak pożary, place budowy, drogi niepokryte asfaltem, czy procesy spalania. Mają bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie ludzkie. Ze względu na swoje małe rozmiary, z łatwością mogą przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada on zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, przedostaje on się także do krwi. (źródło WIOŚ Poznań) Wbrew powszechnej opinii głównym źródłem zanieczyszczenia nie jest przemysł, ale domowe instalacje grzewcze.

Jak pokazują amatorskie pomiary wczoraj nie po raz pierwszy jakość powietrza w Luboniu można sklasyfikować jako niebezpieczną dla zdrowia. Norma jest w naszym mieście od lat regularnie przekraczana.

Jak poprawić jakość powietrza? Najlepszym rozwiązaniem jest udoskonalenie procesu spalania, tak by emisja zanieczyszczeń była jak najmniejsza. Zatem nie należy palić w piecach słabej jakości paliwami np. miałem węglowym czy odpadami, takimi jak tworzywa sztuczne, gdyż wówczas do powietrza przedostają się toksyczne dioksyny. W przygotowaniu są już kolejne programy mające wpłynąć pozytywnie na środowisko m.in. budowa ogniw fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz na prywatnych domach. Pytanie jakie należy zadać brzmi: czy w naszym mieście trwa walka ze smogiem?

Izabella Chodorowska

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Uwaga!!!Uwaga!!!

2 0

Ważna informacja dla wszystkich którzy chcą realnie zmotywować swoich sąsiadów trucicieli do działania: Od 1 stycznia 2024 na mocy uchwały antysmogowej wielkopolskiej wszystkie kopciuchy, czyli piece bez żadnych dokumentów i klasy będą już zakazane. Proszę po nowym roku wzywać straż miejską do trujących, która w takim wypadku będzie musiała skierować wniosek o ukaranie do sądu, tam grzywna to aktualnie 5 tysięcy złotych.

18:13, 20.11.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pobornik pyłu PM-10 Pobornik pyłu PM-10

0 0

Kopciuchom jak najbardziej trzeba mówić nie , ale powołując się na amatorski pomiar czujnikami z niewiadomego pochodzenia to śmiech na sali ,kiedy wreszcie Luboń zakupi profesjonalny sprzęt który spełnia wymogi normy??? zainstaluje go na terenie Lubonia i będzie mierzyć i podawać rzeczywiste wyniki ???

14:20, 21.11.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LucekLucek

2 0

Chmury czarnego, siwego, żółtego gryzącego dymu widać i czuć na własne oczy, nosy i gardła, smród na ulicach, śmierdzące włosy, ubrania. Nic tu profesjonalny sprzęt nie zmieni

09:06, 23.11.2023

KlxKlx

0 0

1 styczna 2024 i srut oponka i srut kawałek styropianu przykro mi żadnej kontroli nie będzie zbliżają się wybory każdy ukarany to głos oddany na kogoś innego srut stary sweter srut folia ....

19:44, 03.01.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%