Zamknij

Nowa ustawa w sprawie niedziel handlowych. Zmiana jeszcze w tym roku!

23:15, 15.11.2023 Źródło: radiozet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski Aktualizacja: 23:17, 15.11.2023
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Wigilia Bożego Narodzenia przypada w tym roku w niedzielę handlową. Rząd postanowił jednak, że w Wigilię będzie obowiązywał zakaz handlu, a zamiast tego będzie on możliwy w inną niedzielę - 10 grudnia.

Tegoroczną Wigilię objęto wyjątkiem od reguły. Miała być niedzielą handlową, tak jednak nie będzie. Ustępujący aktualnie rząd zmienił ustawę i 24 grudnia został zamieniony na 10 grudnia.

Jest jednak pewne zastrzeżenie, sklepy tego dnia będą mogły być otwarte jedynie do godziny 14:00.

Propozycja rządu

„Rząd proponuje, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, 24 grudnia, była dniem objętym zakazem handlu. Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie tzw. niedziela handlowa ustanowiona zostanie 10 grudnia” - poinformowała w komunikacie po posiedzeniu rządu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dodano też, że niedziela 24 grudnia będzie objęta całkowitym "zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem".

Początkowo Wigilia miała być jedną z dwóch przypadających przed Bożym Narodzeniem.

"Rozwiązanie to wynika z faktu, że w 2023 r. jedna z dwóch niedziel handlowych, które poprzedzają pierwszy dzień Bożego Narodzenia, przypada 24 grudnia, tj. w Wigilię” - tłumaczono.

Niedziele bez handlu już od kilku lat

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od maja 2018 roku. Początkowo zakazy wprowadzane były stopniowo. Od początku 2020 roku sklepy w niedziele są otwarte 7 razy w roku: w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, oraz przed Wielkanocą i dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Za złamanie tego prawa grozi od 1000 zł do 100 000 zł kary, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienie wolności.

(Źródło: radiozet.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%