Zamknij

Ważna zmiana dla firm w sprawie podatków. Minister zapowiada

19:58, 21.09.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

- Administracja skarbowa będzie wypełniała deklaracje podatkowe przedsiębiorców - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Ma to zmniejszyć obciążenie sprawozdawcze przedsiębiorstw.

- Przedsiębiorcy (...) dostaną takie narzędzie, które będzie pozwalało, że ta deklaracja będzie wypełniana przez administrację skarbową za nich, a oni sami nie będą musieli tracić czasu na rozliczenie swojego podatku - powiedział wiceszef resortu finansów. 

To powrót do pomysłu sprzed lat, jak zauważa Business Insider Polska. Serwis przypomina, że już za czasów szefowania resortowi finansów przez Teresę Czerwińską, w latach 2018-2019, planowano wdrożyć to rozwiązanie. 

Miało tak się stać od 2020 roku, ale ostatecznie do nowelizacji przepisów nie doszło. 

Wiceminister finansów w zapowiedział poszedł jednak krok dalej. Wskazał również, że deklaracja VAT i akcyza również będzie wypełniana automatycznie.

Wszystko to za sprawą Krajowego Systemu e-Faktur. 

- Jeśli wprowadzimy KSeF, który za chwilę zacznie obowiązywać, pokażemy drogę dojścia do sytuacji, w której deklaracja VAT-u zostanie wypełniona automatycznie i przedsiębiorca nie będzie musiał tracić czasu na wypełnienie deklaracji vatowskiej. Podobnie będzie z akcyzą. Jeśli zintegrujemy systemy informatyczne, a chcemy to w najbliższym czasie zrobić, tutaj także deklaracja akcyzowa zostanie wypełniona za przedsiębiorcę - tłumaczył. 

Artur Soboń, jako przykłady podawał Włochy i Hiszpanię, które również oferują wstępnie wypełnioną deklarację VAT. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%