Zamknij

Zmiany zasad wystawiania recept na bezpłatne leki. Kogo obejmą?

08:50, 21.09.2023 Źródło: Radio Zet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Resort zdrowia zapowiedział zmiany w zasadach wystawiania recept na bezpłatne leki. Seniorzy nie będą już musieli mieć aktywnego Internetowego Konta Pacjenta (IKP). 

Od 1 września osoby powyżej 65 lat, dzieci i młodzież do 18 roku życia mają prawo do bezpłatnych leków na receptę. 

Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2 800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65+ wykaz ten to prawie 3 800 bezpłatnych leków.

Receptę na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ, lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków, a także pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ. 

- Specjaliści mają jednak obowiązek sprawdzenia w internetowym koncie pacjenta, m.in tego, jakie leki przyjmuje chory i czy nie otrzymał już na nie recepty z kodem "S", uprawniającej do otrzymania bezpłatnych leków - informuje Radio Zet.

W wielu przypadkach, zwłaszcza wśród osób starszych, recepta nie jest wystawiana, bo takie osoby nie mają komputera, Internetu i nie mogą aktywować IKP. 

Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić. Iwona Kania, rzeczniczka resortu przyznaje w odpowiedzi na pytania Radia Zet, że "trwają prace nad zmianą przepisów, aby zwolnić lekarzy specjalistów w poradniach AOS z obowiązku sprawdzania Internetowego Konta Pacjenta przed wystawieniem recepty na bezpłatne leki". 

Uzyskanie recepty ma być to możliwe, w ramach poradni specjalistycznych od 1 listopada 2023 roku.

Do tego czasu seniorzy muszą udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

- Uzyskanie recepty na bezpłatny lek w ramach POZ, do którego zapisany jest pacjent, jest możliwe również dla Pacjentów, którzy nigdy nie logowali się do IKP - wskazuje rzeczniczka. 
 

 

(Źródło: Radio Zet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%