Osoby starsze często borykają się z wieloma chorobami i problemami, które wymagają wsparcia specjalistów. Z pomocą przychodzą zatem domy opieki, dające wytchnienie rodzinie seniora i dbające o komfort swoich podopiecznych. Kiedy warto rozważyć pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym? Co trzeba wiedzieć o usługach tego miejsca?
ZOL, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy to wyspecjalizowana placówka rehabilitacyjna i lecznicza dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, na wózkach inwalidzkich, leżących i cierpiących na przewlekłe choroby. Jeżeli dana osoba wymaga całodobowej opieki lekarzy i pielęgniarek, warto postawić na dom opieki Dolnośląskie. Głównym zadaniem takiego ośrodka jest podejmowanie takich działań, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie pacjentów i umożliwią im powrót do domu. Co ważne, w placówkach ZOL świadczenia są udzielane przez terapeutów i sztab medyczny, obejmujący internistów, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, dietetyków, czy też terapeutów zajęciowych. W takim miejscu każdy może poczuć się wyjątkowo i korzystać z przyjaznej atmosfery. Pracownicy domu opieki zwracają uwagę na potrzeby swoich podopiecznych i oferują im wsparcie o każdej porze dnia lub nocy. Nie zawsze rodzina jest w stanie zaopiekować się schorowanym członkiem rodziny, dlatego alternatywą staje się zaufany dom opieki.
Proponowany ośrodek dla osób z demencją starczą daje nam do dyspozycji różne warianty pobytu. Bez względu na to, czy potrzebny jest pobyt komercyjny, czy też turnus rehabilitacyjny ortopedyczny dla starszej osoby - wszystko to znajdziemy w domach opieki dla seniorów. Jaki jest koszt pobytu w tym ośrodku? Wszystko zależy od rodzaju schorzeń, długości pobytu, samodzielności pacjenta itp. Co istotne, starsze osoby mogą dodatkowo korzystać ze wsparcia bez zakwaterowania w ciągu dnia, dzięki czemu rodzina może odetchnąć chociaż na chwilę. Pamiętajmy o tym, że komercyjna oferta różni się zależnie od wybranej miejscowości, w której znajduje się ZOL. W cenniku znajdziemy turnusy, rehabilitacje (zazwyczaj miesięczne lub dwutygodniowe) i pobyty finansowane oraz współfinansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Domy seniora powstały z myślą o osobach starszych, schorowanych i tych, które nie chcą mieszkać w pojedynkę. Specjaliści zajmują się seniorami w każdym wieku, bez względu na stan zdrowia! Zapewniają oni zaopatrzenie w artykuły medyczne, pełną opiekę i koordynowanie leczenia w placówkach medycznych. W domach opieki nie ma mowy o barierach architektonicznych, a całodzienne wyżywienie opiera się na świeżych daniach, tworzonych zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjentów. Kompleksowo wyposażone gabinety i pokoje dla seniorów sprawiają, że mogą oni poczuć się tak, jak w domu.
Podsumowując, warto zauważyć, że nowoczesne domy opieki są dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Zazwyczaj trafiają tutaj osoby schorowane, starsze i z niepełnosprawnościami, które potrzebują opieki przez całą dobę.