Dieta ketogeniczna charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów przy jednoczesnej dużej zawartości zdrowych tłuszczów. Taki sposób żywienia jest chętnie wybierany przez osoby na redukcji, z niektórymi chorobami neurologicznymi oraz cukrzycą typu 2. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać przy diecie keto dla nastolatków.
Dieta keto może być bezpieczna dla nastolatków, jeśli będzie pożywna i prawidłowo zbilansowana. Dlatego kluczowe znaczenie ma to, abyś przestrzegał kilka kluczowych zasad. Dzięki temu nie musisz obawiać się niedoborów, które mogłyby wpływać negatywnie na funkcjonowanie młodego organizmu. Przekonaj się, jak powinna wyglądać dieta keto dla nastolatków.
Skoro najważniejszym elementem diety ketogenicznej są tłuszcze, to powinieneś zadbać o ich jak największe urozmaicenie. Dzięki temu dieta keto stanie się bezpieczna dla nastolatka, bo zyska produkty, które są źródłem wielu witamin i minerałów. Warto wprowadzić do diety oliwę z oliwek, olej rzepakowy, awokado, orzechy, nasiona, a także tłuste ryby np. sardynki, łososia i makrelę. Unikaj za to produktów z dużą zawartością tłuszczów nasyconych i trans.
Białko w diecie keto nie jest ważnym elementem – powinieneś spożywać 1 g białka na 1 kg masy ciała. Warto dokładnie obliczać ilość białka spożywanego przez nastolatka, ponieważ szczególnie w okresie wzrostu ma to ogromne znaczenie. Białko przyczynia się do rozwoju masy mięśniowej, reguluje metabolizm, pełni funkcję transportową w układzie krwionośnym i wspomaga układ odpornościowy. Jeśli Twoje dziecko jest aktywne fizycznie, to powinno spożywać nawet nieco większe ilości białka ok. 1,1-1,2 g na kilogram masy ciała. Ważny jest też wybór odpowiednich produktów – sprawdzi się kurczak, indyk, ryby, jaja, tofu i nabiał.
Warzywa stanowią niezbędny element prawidłowo zbilansowanej diety. Choć dieta keto zakłada ograniczenie spożywania węglowodanów, to jednocześnie warzywa stanowią ważne źródło witamin i minerałów. Dlatego nastolatki powinny wybierać niskowęglowodanowe warzywa np. szpinak, brokuł, kalafior i cukinię.
Jeszcze przed przejściem na dietę keto warto skontaktować się z dietetykiem, który stworzy indywidualny plan żywienia. Możesz też zamówić catering dietetyczny np. www.ketolove.pl/krakow/, oferujący dietę keto. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż samodzielne tworzenie jadłospisu. Szczególnie jest to ważne, jeśli nie masz wiedzy na temat diety ketogenicznej.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Oczywiście o regularnych badaniach np. morfologicznych. Najlepiej, jeśli zachęcisz nastolatka do wykonania badań jeszcze przed zmianą diety, a także już po jej wprowadzeniu (przynajmniej raz na 3-6 miesięcy). Dzięki temu możesz kontrolować stan zdrowia dziecka i reagować w razie pojawienia się jakichś niedoborów.