Zamknij

Jak poprawić izolację akustyczną okien? Porady dotyczące ochrony przed hałasem

art. sponsorowany + 09:10, 18.07.2024 Aktualizacja: 09:10, 18.07.2024
pixabay pixabay

Izolacja akustyczna okien to parametr, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu akustycznego w naszych domach i miejscach pracy. Hałas zewnętrzny, jak chociażby ruch uliczny, dźwięki z placu budowy, przejeżdżające karetki, a nawet głośne sąsiedztwo, może znacząco wpływać na naszą jakość życia, utrudniając odpoczynek, pracę czy relaks. W związku z tym, poprawa izolacji akustycznej okien staje się priorytetem dla wielu osób, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. Dowiedz się, jak zwiększyć izolacyjność akustyczną okien i jakie okna warto w tym celu wybierać.

Czym jest izolacyjność akustyczna okien?

Zgodnie z definicją izolacyjność akustyczna (dźwiękowa) to parametr, który określa zdolność przegrody lub jej części, np. okna lub drzwi, do ograniczenia przepływu fal dźwiękowych, wibracji oraz drgań. W odniesieniu do stolarki okiennej można powiedzieć, że im wyższy jest poziom izolacyjności akustycznej, tym okna zapewniają lepszą barierę dla odgłosów dochodzących z zewnątrz. Parametr ten mierzony jest przy pomocy wskaźnika Rw (C, Ctr), który informuje o tym, że wzrost wartości tego współczynnika powoduje wzrost odporności okna na przepływ dźwięku.

Warto podkreślić, że dokładne wartości parametru izolacyjności akustyczności dźwiękowej odnoszą się do faktycznego odbioru hałasu przez ucho człowieka. Oznacza to, że ograniczenie jego poziomu o 1 dB nie będzie dla nas w ogóle odczuwalne, jednak przy 10 dB możemy mieć wrażenie, jakby hałas zmniejszył się nawet o 50%.

Izolacyjność akustyczna – przepisy budowlane i normy europejskie

Konkretne informacje na temat izolacyjności akustycznej określone zostały w normie EN 1435-1, zgodnie którą parametr ten wyrażany jest poprzez 3 wskaźniki:

  • Rw – informuje o tym, jaką ilość hałasu jest w stanie wytłumić okno. Im wyższa wartość tego wskaźnika wyrażonego w decybelach, tym lepsza jest izolacyjność akustyczna okna;
  • C – wskaźnik uzupełniający, który informuje o stopniu tłumienia hałasu o średniej i wysokiej częstotliwości, np. hałas lotniczy, kolejowy i drogowy;
  • Ctr – wskaźnik korekcyjny, który odnosi się do dźwięków o niskiej częstotliwości, np. wolno poruszające się samochody.

Co więcej, przepisy techniczno-budowlane obowiązujące w naszym kraju wskazują, że dopuszczalne normy hałasu w pomieszczeniach wynoszą 30-40 dB w ciągu dnia i 25-35 w nocy (pomiędzy 22 a 6).

Izolacyjność akustyczna okien – jak wybrać odpowiednie okna do domu?

Hałas jest uważany za jeden z najbardziej uciążliwych czynników środowiskowych, który niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji dla samopoczucia i dobrostanu człowieka. Jest on szczególnie uciążliwy dla osób, które mieszkają w pobliżu ruchliwej drogi, torów kolejowych lub tramwajowych, jak również różnego rodzaju fabryk. Aby go uniknąć lub przynajmniej ograniczyć, warto pomyśleć o tym, jak zadbać o odpowiednią izolacyjność akustyczną okien.

Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku inwestycja w okna dźwiękoszczelne, które zapewniają izolacyjność akustyczną na poziomie co najmniej 40 dB (w porównaniu do 30 dB dla standardowych okien). Okna te posiadają kilkuwarstwowy pakiet szybowy o zróżnicowanej grubości warstw, jak również szerokie (co najmniej 70 mm) i wzmacniane profile okienne. Takie okna można wyposażyć dodatkowo także w specjalną folię akustyczną, która naklejana jest na szyby w celu tłumienia hałasu.

Porady dotyczące poprawy izolacyjności akustycznej okien

Pamiętajmy o tym, że sam wybór okien o podwyższonej dźwiękoszczelności to nie wszystko. Jak zwiększyć izolacyjność akustyczną okien domowymi sposobami? Oto najprostsze metody:

  • odpowiednie klejenie szyby – ważne jest, aby szyby były klejone na całym obwodzie, wzdłuż każdej krawędzi i przy pomocy specjalnej folii akustycznej, która zapewnia optymalną szczelność i skuteczne tłumienie dźwięków;
  • różnicowanie sprężystości szyb i wypełnienie przestrzeni międzyszybowych gazem szlachetnym – stosując argon lub krypton pomiędzy poszczególnymi warstwami szyb, możemy skutecznie oddzielić wnętrze od źródła hałasu;
  • troska o wysoką jakość okuć okiennych – jeżeli okucia są solidne i trwałe, a do tego zapewniają silny docisk skrzydła do ościeżnicy, możemy mieć pewność, że wpłynie to na bardzo wysoką szczelność okien, jak również na doskonałą izolację akustyczną;
  • unikanie dużej ilości nawiewników – chociaż wpływają one korzystnie na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, to z punktu widzenia redukcji hałasu z zewnątrz nie do końca będą one odpowiednim rozwiązaniem;
  • wybór optymalnych rozmiarów okna – najlepszą opcją są okna w standardowym rozmiarze, których wymiary nie przekraczają wartości referencyjnej, tj. 1230x1480 mm;
  • duży nacisk kładziony na profesjonalny montaż – ważne jest, aby okna były instalowane zgodnie z zasadami montażu trójwarstwowego, przy użyciu odpowiednio dobranych materiałów izolacyjnych.

Jak wynika z badań, przebywanie w cichym otoczeniu wpływa na nasze samopoczucie, a także obniża ryzyko wystąpienia uszkodzeń słuchu, chorób serca, a nawet depresji. Z tego powodu poprawa izolacji akustycznej okien jest kluczowa dla zapewnienia spokoju i komfortu w naszych domach. Aby  móc poprawić ten parametr, warto zainwestować w dobrej jakości okna z szybami dźwiękoszczelnymi, które skutecznie tłumią dźwięki.

Istotną rolę odgrywa tu także prawidłowy montaż okien przez specjalistów, którzy zadbają o to, by nie pojawiły się żadne nieszczelności, a okna zachowały swoje wysokie walory użytkowe przez długie lata. Dzięki tym działaniom możemy skutecznie poprawić izolacyjność akustyczną okien, zapewniając sobie ciszę i komfort wewnątrz pomieszczeń.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%