Zamknij

Budownictwo mieszkaniowe w 2023 roku

art. sponsorowany + 00:00, 04.01.2024

Spada liczba pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych. Okres od stycznia do października 2023 roku był też gorszy od poprzedniego pod względem liczby lokali przekazanych kupującym. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące rynku mieszkaniowego.

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami oraz analitycy rynku od miesięcy alarmują, że podaż mieszkań na rynku pierwotnym nie zaspokaja potrzeb kupujących. Zainteresowanie jest większe niż produkcja deweloperów, co między innymi powoduje wzrost cen.

Sytuacja na rynku po 10 miesiącach roku

GUS informuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy roku zostało oddanych do użytkowania 180,9 tys. nowych mieszkań. To wynik gorszy o ponad 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Słabsze dane są również w przypadku liczby przekazanych lokali. Było ich 110,4 tys., czyli o 2,5 proc. mniej niż w 2022 roku. Oprócz GUS sytuację potwierdza choćby raport INPON portalu Nieruchomosci-online.pl W tym samym okresie inwestorzy indywidualni zakończyli budowę 99,9 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 8,5 proc. gorszym w ujęciu rok do roku.

Spada również liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz liczba nowych inwestycji. W analizowanym przez GUS okresie deweloperzy rozpoczęli budowę 92,5 tys. mieszkań, co jest wynikiem o 8,4 proc. gorszym niż w zeszłym roku. Inwestorzy indywidualni zdecydowali się na rozpoczęcie budowy 62,3 tys. lokali, co oznacza spadek aż o 16,8 proc.

Spory wzrost procentowy notujemy w przypadku innych form budownictwa mieszkaniowego. Projekty związane z budową lokali spółdzielczych, socjalnych lub komunalnych wzrosły rok do roku o blisko 54 proc. 4 tys. mieszkań w 2023 roku wobec 2,6 tys. w 2022 roku, stanowi jednak mały odsetek całego rynku.

Na koniec października w trakcie realizacji były projekty związane z budową 810,9 tys. lokali mieszkalnych. To wartość o prawie 6 proc. gorsza niż w tym samym okresie zeszłego roku. Mniejsza niż wcześnie liczba realizowanych inwestycji oraz spadki liczby wydawanych pozwoleń na budowę oznaczają, że w przyszłym roku problemy z dostępnością lokali mogą się pogłębiać. Jeśli popyt będzie się utrzymywać na dotychczasowym poziomie, to mieszkań będzie zdecydowanie mniej niż zapotrzebowanie ze strony kupujących.

Słabsze dane z rynku domów

W porównaniu do 2022 roku bieżący rok jest również słabszy w przypadku nowych budów domów jednorodzinnych. Liczba wydanych pozwoleń na budowę lub dokonanych zgłoszeń budowy spadła o ponad 23 proc. Przez dziesięć miesięcy liczba planowanych inwestycji wyniosła 198,4 tys. z czego 131,8 tys. pozwoleń lub zgłoszeń dotyczy inwestycji, które będą realizowane przez deweloperów. To wynik o około 25 proc. gorszy niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia lub dokonali zgłoszeń dotyczących 60,8 tys. mieszkań, co daje wynik gorszy o 22,6 proc. niż rok wcześniej. Wzrost z 3,7 tys. w 2022 roku do 5,8 tys. w 2023 roku, czyli o około 57 proc. dotyczy jedynie pozostałych form budownictwa.

Źródła: Główny Urząd Statystyczny, Nieruchomosci-online.pl

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%