Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Złote Pióra 2013

25 kwietnia już po raz jedenasty odbyło się w naszej szkole Lubońskie Dyktando, które jest objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W imprezie wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, goście z okolicznych miejscowości, przedstawiciele lubońskich instytucji, osoby prywatne, nauczyciele, pracownicy szkoły, gimnazjaliści i uczniowie ze szkół podstawowych. W tym roku o tytuł Mistrza Ortografii walczyły 22 drużyny w trzech kategoriach: Senior, Junior szkoła podstawowa oraz Junior gimnazjum. Grupę Seniorów reprezentowali pracownicy Urzędu Miasta Luboń, członkowie działającego w Luboniu Uniwersytetu III Wieku, przedstawiciele „Wieści Lubońskich", Grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych, odział PTTK w Luboniu, drużyna Zespołu Szkół w Tulcach, pracownicy Gimnazjum nr 2 (panie: Justyna Szczodrak, Bożena Hermanowicz, Aneta Jankowska-Łukomska, Małgorzata Szymankiewicz). Grupę Seniorów tworzyły również nasze absolwentki: Agnieszka Witkowska, Krystyna Ruszkowska, Joanna Wróblewska, Edyta Pawlęty (I drużyna) oraz Dagmara Mączyńska, Karolina Szynka i Karolina Drgas (II drużyna). Tegoroczne dyktando pisali uczniowie ze wszystkich lubońskich szkół podstawowych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Puszczykowie, młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tulcach, gimnazjaliści z Dopiewa, Skórzewa i Komornik oraz, jak co roku, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Luboniu. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Wąsiewicz, Zuzanna Bukowska, Mikołaj Roszyk i Bartłomiej Włodarczak. Przybyłych gości powitała pani dyrektor Jolanta Walczak.
Drużyny zmierzyły się z tekstem ułożonym przez dra Jarosława Liberka, pracownika naukowego Instytutu Frazeologii i Historii Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszpikowany ortograficznymi pułapkami tekst o „nienażartym chyżym Hermanie, który porzucił pracę kamerzysty w Al-Dżazirze i został paparazzim" stanowił dla piszących nie lada wyzwanie i pretekst do zaciętych dyskusji. Po skończonym dyktandzie komisja pod kierunkiem dra Jarosława Liberka przystąpiła do poprawy prac. W tym czasie goście raczyli się smacznym tortem ufundowanym przez Urząd Miasta Luboń i obejrzeli część artystyczną. Jako pierwsza przed publicznością wystąpiła Julia Kolenda, drugoklasistka z naszego gimnazjum, która recytowała kilka napisanych przez siebie wierszy. Następnie obejrzeliśmy występ taneczny Kai Łukomskiej i Gabrieli Reformat ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu. Tego wieczoru wystąpił również wspaniały Młodzieżowy Zespół Wokalny Formoza. Po części artystycznej ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców. W kategorii Senior, podobnie jak w ubiegłym roku, zwyciężyła grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych. W kategorii Junior gimnazjum najlepsi byli gimnazjaliści z Tulec. Należy podkreślić, że drużyny Zespołu Szkół w Tulcach zdecydowanie zdominowały tegoroczną imprezę, ponieważ to właśnie im przypadła także nagroda w kategorii Junior szkoła podstawowa. Mistrzowie Ortografii otrzymali przechodnie statuetki i eleganckie pióra. Zwycięzcom pogratulował obecny na uroczystości przedstawiciel Burmistrza - p. Mikołaj Tomaszyk.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XI Lubońskim Dyktandzie. Gratulujemy przede wszystkim ambicji i determinacji w poznawaniu języka ojczystego.

Anna Wodzyńska- Skotarczak


Dziękuję:
Burmistrzowi Miasta - za patronat honorowy oraz sfinansowanie tortu i statuetki,
lubońskim instytucjom i osobom prywatnym, które zaszczyciły nas udziałem w naszej inicjatywie,
Dyrektorom lubońskich szkół - za wydelegowanie nauczycieli i zespołów do rywalizacji o „Złote Pióra".

Jolanta Walczak
Dyrektor Gimnazjum nr 2

 

 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl