Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Złote Pióra 2012

10 maja w Gimnazjum nr 2 odbyło się X Lubońskie Dyktando - Złote Pióra 2012, w którym wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, goście z okolicznych miejscowości, przedstawiciele lubońskich instytucji, osoby prywatne, nauczyciele, pracownicy szkoły, gimnazjaliści i uczniowie ze szkół podstawowych. Dyktando jest organizowane w naszej szkole od 2003 roku i doczekało się już okrągłej dziesiątej rocznicy. Z tej okazji pani dyrektor Irena Fojt wspomniała o pani Jolancie Turzańskiej, nauczycielce języka polskiego, która była pomysłodawczynią i wieloletnią organizatorką tej niezwykłej imprezy. Z kolei pani Jolanta Walczak przygotowała bardzo ciekawą prezentację multimedialną zbierającą najważniejsze fakty dotyczące historii Lubońskiego Dyktanda. W tym roku o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii rywalizowało 21 drużyn. Grupę Seniorów tworzyli przedstawiciele "Wieści Lubońskich", reprezentacja Urzędu Miasta Luboń, reprezentacja Urzędu Miejskiego w Puszczykowie, Grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych, odział PTTK w Luboniu, drużyna Zespołu Szkół w Tulcach, reprezentacja Grona Pedagogicznego z Gimnazjum w Stęszewie, pracownicy Gimnazjum nr 2 (panie: Justyna Szczodrak, Katarzyna Urbaniak, Aleksandra Korońska i Agata Sajnaj) oraz Grupa KCB Inter Light z Inowrocławia. Natomiast w grupie Juniorów znaleźli się uczniowie wszystkich lubońskich szkół podstawowych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzeźnie, gimnazjaliści ze szkoły w Tulcach, uczniowie Gimnazjum w Dopiewie, Gimnazjum w Komornikach, Gimnazjum nr 1 w Puszczykowie, Gimnazjum w Brzeźnie, Gimnazjum nr 1 w Luboniu. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Weronika Sajnaj, Aleksandra Nowacka, Zuzanna Stefaniak oraz Jakub Kosmaczewski. Tradycyjnie również w tym roku drużyny zmierzyły się z tekstem ułożonym przez dra Jarosława Liberka, pracownika naukowego Instytutu Frazeologii i Historii Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najeżony ortograficznymi pułapkami tekst o Błażeju Hubercie stanowił dla piszących nie lada wyzwanie. Tegoroczne dyktando było wyjątkowo trudne. Jego uczestnicy musieli nie tylko doskonale znać zasady pisowni poszczególnych wyrazów, ale również wykazać się wszechstronną wiedzą z różnych dziedzin.
Po zakończeniu dyktowania komisja pod kierunkiem dra Jarosława Liberka przystąpiła do poprawy prac. Czas oczekiwania na wyniki wypełniła bogata część artystyczna. Na kilkanaście minut wszyscy przenieśli się ze świata ortografii i interpunkcji do magicznej krainy tańca, śpiewu i kabaretu uczniowskiego. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił zespół "Dancecool", który zaprezentował się w dwóch układach hip-hopowych. Następnie Anna i Weronka Sajnaj wykonały piosenkę Urszuli "Dmuchawce, latawce, wiatr". Po występie dziewcząt uczennice z klasy Ig, Wiktoria Łukasik, Wiktoria Kucharska i Martyna Witecka, zaprosiły wszystkich do udziału w krótkim kursie nauki o języku. Kolejną osobą, która pojawiła się na scenie, była Kasia Mazurek. Zaśpiewała ona piosenkę Kate Voegele "Hallelujah" . Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowała też Anna Nowak, tańcząc salsę i sambę. Filip Deruchowski i Igor Senenko odegrali scenkę kabaretową, ośmioletnia Julia Galin zaśpiewała piosenkę "Laleczka z saskiej porcelany", a Maja Urbańska wykonała utwór zespołu Łzy "Gdybyś był". Na scenie pojawiły się też jeszcze dwa zespoły: Positive Breakers Crew i grupa taneczna pani Urszuli Dorsz. Po części artystycznej przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Tym razem w kategorii Senior zwyciężyła grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych , natomiast w kategorii Junior - już po raz drugi uczniowie Gimnazjum w Tulcach.
Serdecznie gratulujemy Mistrzom Ortografii i wszystkim uczestnikom X Lubońskiego Dyktanda. Dziękujemy również pani Jolancie Walczak, która wraz z innymi polonistkami przygotowała tegoroczną imprezę.

Anna Wodzyńska-Skotarczak

 

fot.: 

Gimnazjum nr 2

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl