Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wokół rocznicy Września 1939

We wrześniu obchodzimy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tego też względu Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy w innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami przygotowała kilka interesujących spotkań.

16. Wieczór Historyczny

Tegoroczne obchody 55-lecia uzyskania przez Luboń praw miejskich stały się pretekstem do realizacji nowych zamierzeń. Sekcja Historyczna TMML przygotowała pięć Wieczorów Historycznych traktujących o różnych aspektach historii naszego miasta, także w nieco w szerszym kontekście. Zaproszeni prelegenci są nie tylko autorytetami w swoich dziedzinach mogącymi pochwalić się pokaźnym dorobkiem badawczym, ale co najważniejsze, są pasjonatami. Spotkania te odbywają się w ramach cyklu 55 wydarzeń na 55-lecie miasta przygotowywanych przez Urząd Miasta Luboń.

Kolejne spotkanie będzie miało miejsce w piątek 4 września 2009 roku o godz. 18.00 w Urzędzie Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2. W jego pierwszej części odbędzie się spotkanie na wystawie historycznej Luboń i okolice we wrześniu 1939 roku. Co prawda walki się na terenie dzisiejszego Lubonia nie toczyły się, jednak bezpośrednio przed wybuchem wojny wyruszyła z niego do boju zmobilizowana Kompania Żabikowo Batalionu Obrony Narodowej Poznań II. Osady znajdowały się też na przedpolu twierdzy przygotowywanej do obrony przez oddziały Armii Poznań.

Gościem spotkania będzie Krzysztof Kłoskowski, kolekcjoner i współzałożyciel Fabryki Umundurowania Braci Kłoskowskich „Hero Collection". Wygłosi on prelekcję „Kolekcjonerstwo, pasja, zawód", w której opowie o swojej przygodzie z historią, stanowiącej jego sposób na życie. Nie zabraknie wątków związanych z Kampanią Wrześniową 1939 roku, także na terenie Lubonia. Zaprezentowane zostaną eksponaty ze bogatej kolekcji militariów prelegenta oraz kopie umundurowania wykorzystywanego przez obie strony konfliktu, szyte przez „Hero Collection".

Krzysztof Kłoskowski z wykształcenia jest germanistą oraz psychologiem, absolwentem UAM. Pochodzi z Poznania, jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Przed „Okrągłym Stołem" był aktywnym działaczem demokratycznego podziemia, później radnym Miasta Poznania. Od 40 lat jest kolekcjonerem specjalizującym się w hełmach stalowych (posiada ich ponad 500).

Efektem jego ogromnej pasji było założenie ponad 20 lat temu, z bratem Romanem, Fabryki Umundurowania Braci Kłoskowskich „Hero Collection". Na jej fachowość mogą wskazywać otrzymywane zamówienia, ostatnio wykonano w niej ponad 500 mundurów do filmu „Walkiria" opowiadającego o nieudanym zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku (w roli płk. Clausa von Stauffenberga wystąpił Tom Cruise), wcześniej m.in. do „Katynia" reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę oraz „Twierdzy Szyfrów" Bogdana Wołoszańskiego.

W trakcie kolejnych wieczorów prelegentami będą m.in. prof. Jan Skuratowicz oraz prof. Janusz Karwat.

 

Wrześniowa inscenizacja

We wtorek 1 września serdecznie zapraszamy na niewielką inscenizacje historyczną na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby przy ulicy Dąbrowskiego 2a. Wezmą w niej udział członkowie Sekcji Historycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Grupy Rekonstrukcyjnej „Salamandra", Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Warta" oraz Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii „Wiarus".

Inscenizacja odbędzie się około godz. 12.45, po uroczystym apelu w sali gimnastycznej o godz. 12.00. Odtwarzana będzie potyczka wojsk polskich oraz niemieckich w trakcie Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Następnie kolumna żołnierzy przemaszeruje ulicami naszego miasta ze szkoły na teren Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Zostaną tam złożone wiązanki kwiatów, z udziałem władz samorządowych, w hołdzie wszystkim poległym w latach II wojny światowej.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!


© Przemysław Maćkowiak

 

fot.: 

Przemysław Maćkowiak

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Dam pracę
    Dam pracę w przedszkolu w Luboniu
  • Inne
    Poszukiwani świadkowie