Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wesele Łowickie w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Dzisiaj w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbył się finał III Europejskiego Festiwalu Sztuki Ludowej, w ramach którego mogliśmy być świadkami autentycznego łowickiego wesela z prawdziwą Parą Młodą! Ślub Pauliny Jarmuszkiewicz (pracownicy Muzeum) i Łukasza Kryga miał miejsce w kościele w Komornikach - natomiast w tym czasie setki widzów w szreniawskim muzeum mogło bawić się przy muzyce i tańcach prezentowanych przez zespoły ludowe z Hiszpanii, Włoch, Białorusi, Holandii i Niemiec. Po przybyciu pięknie i barwnie ubranej w stroje ludowe Młodej Pary odprawiono łowickie obrzędy weselne. Tradycyjne stroje, tańce i przyśpiewki zaprezentowały zespoły "Boczki Chełmońskie" z regionu łowickiego oraz "Poligrodzianie" z Poznania. Niespodzianki dla Nowożeńców przygotowali też goście z grup zagranicznych - szczególny entuzjazm publiczności wzbudził występ hiszpańskiego zespołu "Semillas del Arte".

Prócz strawy duchowej odwiedzający dziś muzeum mogli skosztować wiejskich przysmaków, zakupić tradycyjne trunki, wyroby pszczelarskie, a także obejrzeć ludowe rękodzieło, np. hafty, biżuterię, rzeźbę w drewnie, albo po prostu - zwiedzić muzeum w Szreniawie. Dzieci, a także chętni starsi, mogli na warsztatach plastycznych popróbować wykonania łowickich wycinanek. Wielkim powodzeniem cieszyła się też wiejska zagroda z prawdziwymi zwierzętami, a także... plac zabaw.

Młodej Parze życzymy wszystkiego najlepszego, a mieszkańców Lubonia zapraszamy na kolejne edycje Europejskiego Festiwalu Sztuki Ludowej oraz na pozostałe imprezy organizowane przez Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

 

tekst i foto - JC

fot.: 

JC

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Dam pracę
    Dam pracę w przedszkolu w Luboniu
  • Inne
    Poszukiwani świadkowie
  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)