Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

W tureckim Gaziantep

W dniach od 8 do 12 kwietnia delegacja naszej szkoły w ramach projektu Socrates-Comenius odwiedziła tureckie Gaziantep. 1,5 milionowa metropolia leży w pobliżu granicy syryjskiej i jest oddalona od znanego polskim turystom Stambułu o ponad 900 km. Tereny te zamieszkałe są już od pięciu tysięcy lat. Wykopaliska archeologiczne odnajdują ślady kultury sumeryjskiej, mezopotamskiej, greckiej i rzymskiej. Tędy wiodły i przecinały się szlaki handlowe i militarne we wszystkich kierunkach świata. Przez kilka wieków panowało tu Cesarstwo Bizantyjskie, później Imperium Osmańskie, które skutecznie wprowadziło islam.
Szkoła, z którą współpracujemy jest prywatna i działa od niespełna dwudziestu lat. To wielki, pięciopiętrowy gmach, niezwykle przestronny, jasny i znakomicie wyposażony. To, co wprawiło nas w osłupienie, to przepiękna aula na 450 osób, z dużą sceną, garderobami, jupiterami, automatycznymi kurtynami i wspaniałą akustyką. To na tej scenie w obecności tureckiej społeczności, występowali uczniowie wszystkich zaprzyjaźnionych szkół w przedstawieniu przestrzegającym nas przed zgubnymi skutkami niszczenia i zatruwania naszej planety. To tutaj uczniowie poszczególnych krajów prezentowali wyniki dwuletnich obserwacji pogody w postaci klimatogramów, porównań i wniosków. Prezentacje naszych uczniów były wzorowe, przedstawione bezbłędną angielszczyzną.
W szkole znajdują się liczne, dobrze wyposażone sale lekcyjne i gabinety dla nauczycieli poszczególnych kierunków. Ogromna stołówka może pomieścić jednocześnie 200 - 300 osób. Sala gimnastyczna jest mniejsza od naszej, ale posiada widownię, a wewnętrzne ściany wyłożone są dla bezpieczeństwa materacami.
Uczniowie noszą mundurki - młodsze dzieci czerwono-granatowe, starsze biało-granatowe. Nauczyciele na bardzo eleganckich ubraniach (nie zobaczysz tutaj nikogo w dżinsach) noszą białe fartuchy. W szkole nie ma hałaśliwych dzwonków na lekcje. Nauczyciel skutecznie przywołuje gwizdkiem lub gestem swoich uczniów. Dzieci są niezwykle otwarte na kontakty - same rozpoczynają rozmowę, pytają o imię, hobby, kraj.
Klimat w tej części Turcji przypomina śródziemnomorski z domieszką kontynentalnego. Podczas naszego pobytu, kiedy w Polsce nadal leżały grube warstwy śniegu, tam temperatury sięgały 20ºC, kwitły tysiące tulipanów, kasztanowce i bzy.
Uczniowie: Julia Chęcińska, Dominika Szymanda, Maja Smaglewska, Ola Skoracka, Mateusz Frąckowiak i Kuba Szaroleta mieszkali u rodzin miejscowych uczniów. Owszem, niekiedy pojawiały się problemy z komunikowaniem się, ale nie wynikały one ze słabego przygotowania językowego. Tydzień, to wystarczająco długo, aby nawiązać kolejne znajomości i przyjaźnie.
Podczas pobytu zwiedziliśmy drugie na świecie pod względem wielkości Muzeum Mozaik Zeugma przedstawiające niezwykłe mozaiki naścienne i podłogowe z czasów rzymskich i greckich. Porównać je można chyba tylko z arrasami wawelskimi, choć to zupełnie inna sztuka. Głębia obrazów zawarta w mozaikach, światłocienie, detale postaci antycznych bogów i herosów robią na oglądających niezwykłe wrażenie.
Gaziantep może się pochwalić także bogato wyposażonym i ładnie utrzymanym ZOO. Mieliśmy okazję odwiedzić też Muzeum Zabawek, bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko i podziwiać starożytne mury twierdzy na wzgórzu.
Podróż była długa z racji odległości, ale wszyscy uczestnicy znieśli ją bez żadnych problemów. Posumowanie projektu odbędzie się wkrótce na Teneryfie.

Bogumiła Kurzawska
Marta Lewandowska
Joanna Kordzińska
Anna Czarnecka-Kimla

 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl