Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

[email protected]? – ostatnie spotkanie przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół

W dniach od 6 do 11 maja 2013 roku miałyśmy możliwość odwiedzenia hiszpańskiej szkoły IES Cruz Santa w miasteczku Los Realejos na Teneryfie w ramach projektu Sokrates Comenius. Było to już ostatnie spotkanie koordynatorów z siedmiu zaprzyjaźnionych krajów, podsumowujące dwuletnią współpracę.
Czas minął nam bardzo pracowicie, gdyż głównym zadaniem podczas tego spotkania było ukończenie broszurki zawierającej istotne informacje dotyczące naszego projektu (współpracujące szkoły, ulotki o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt, raport pogodowy, przedstawienie „Noah's spaceship", wspomnienia uczniów oraz wiele innych wiadomości). Wspólnie opracowaliśmy również angielską wersję raportu końcowego, zawierającego wszystkie działania, zrealizowane przez ostatnie 2 lata.
Uczniowie tamtejszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem starali się urozmaicić nam czas. Już pierwszego dnia byli przewodnikami podczas zwiedzania szkoły i wycieczki ulicami miasta. Z dumą opowiadali nam o historii krzyży, których jest w mieście ponad 300. Są umieszczone w kościołach, kaplicach, domach, na klifach oraz przy drogach. Każdy krzyż jest udekorowany świeżymi kwiatami, szczególnie starannie przygotowywane są one na uroczystość Święta Krzyża, która przypada 3 maja. Odbywa się wtedy konkurs na najładniej udekorowaną ulicę. Na koniec uroczystości mieszkańcy miasteczka mogą podziwiać sztuczne ognie.
Dzieci z oddziału integracyjnego przygotowały poczęstunek i drobne upominki - własnoręcznie wykonane ramki z logo naszego projektu. Podczas wizyty w ich klasie mieliśmy nie tylko możliwość krótkiej zabawy i rozmowy, ale także obejrzenia lip dubów (www.youtube.com/watch?v=zLHjHXbGsD8, www.youtube.com/watch?v=vTWk0SeU_EI), nakręconych w ramach projektu BEING DIFFERENT BUT EQUAL. Na twarzach uczniów widać było radość i dumę z własnych dokonań. Goście nagrodzili pokaz słowami uznania i ogromnymi brawami.
Gospodarze zadbali o to, byśmy mogli również doświadczyć nieco hiszpańskiej kultury i skosztować lokalnej kuchni. Mieliśmy okazję zwiedzić miasto La Orotava, które nazywane jest miastem balkonów. Pełno tam historycznych budynków z XVII i XVIII wieku, które można podziwiać również od wewnątrz. Natomiast turystyczne miasteczko Los Gigantes, w którym znajdują się strome 600 metrowe klify, znane pod nazwą Acantilados de los Gigantes oraz port jachtowy, było miejscem startu naszej morskiej wyprawy. Podczas rejsu obserwowaliśmy delfiny, skaczące tuż obok nas. Z łodzi podziwialiśmy również wulkan del Teide (3718 m n.p.m.), najwyższą górę Hiszpanii. Ośnieżony przez większą część roku szczyt widać prawie z każdego zakątka Teneryfy. Podczas pobytu mieliśmy okazję posmakować takich przysmaków jak kalmary, ośmiorniczki czy hiszpański omlet.
Projekt [email protected]? pozwolił nam odwiedzić wiele ciekawych miejsc, poznać wartościowych ludzi, z którymi mamy nadzieję współpracować w przyszłości. Umożliwił dostrzeżenie różnic i podobieństw między siedmioma krajami, a co za tym idzie, siedmioma kulturami. Pokazał też, iż w każdym miejscu na ziemi rola człowieka w ochronie środowiska jest bardzo ważna. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli szansę na nawiązanie nowych przyjaźni, doskonalenie umiejętności językowych, zdobycie nowych wiadomości i przeżycie wspaniałej przygody. Mamy nadzieję, iż przyjaźń między naszymi szkołami będzie się nadal rozwijać i w przyszłości nasza wielka „rodzina" będzie miała możliwość dalszej, owocnej współpracy.

Koordynatorzy: Marta Lewandowska, Małgorzata Smoczyk

 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl