Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Świńska grypa

    W Luboniu do dzisiaj nie stwierdzono przypadków zachorowań, którego przyczyną może być wirus A/H1N1, ale już w pobliskim Poznaniu w ciągu ostatniego miesiąca zanotowano kilka przypadków.

    Media ogólnokrajowe codziennie pokazują informacje o tym jak nasz kraj pomaga sąsiadom wysyłając za granicę transporty z maseczkami chirurgicznymi. Okazuje się, że ktoś "na górze" w ferworze niesienia pomocy państwom ościennym zapomniał o obywatelach Polski.

    W magazynach hurtowni medycznych nie ma już maseczek, w związku z tym żadna z lubońskich aptek nie sprzeda nam maseczek, które miałyby chronić przed zakażeniem drogą kropelkową w miejscach publicznych. Czyżbyśmy pozostali osamotnieni w walce z epidemią tej niebezpiecznej choroby?

    Nie trzeba mieć dyplomu z medycyny, by wiedzieć o tym, że wirusy są mikroskopijnej wielkości i większość z nich jest mniejsza od wszystkich znanych bakterii.

    Co to oznacza?

    Maseczka, o której mówi się, że zapobiega zachorowaniu tak naprawdę nie zatrzyma między swoimi włóknami maleńkiego wirusa. Owszem, zmniejszy ona nieznacznie rozsiewanie drobnoustrojów podczas kichnięcia, ale pod warunkiem, że nosi ją osoba już chora.

    Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia zachorowania jest omijanie miejsc publicznych, w których można spotkać osoby, będące nosicielami wirusa. Aptekarze lubońscy polecają również środki wspomagające odporność organizmu, które zawierają w swoim składzie witaminę C oraz rutynę.

    Kiedy jednak stwierdzimy u siebie nasilone objawy grypowe należy skontaktować się z lekarzem, który powinien nas zbadać. Zakażenie wirusem A/H1N1v podobnie jak inne odmiany grypy zwalcza się lekami antywirusowymi, które hamują rozwój wirusa w organiźmie lub środkami przeciwzapalnymi. Antybiotyki w takim przypadku są bezużyteczne, ponieważ unieszkodliwiają one tylko wybrane szczepy bakteryjne.

    Jeśli boimy się grypy, pozostaje nam tylko spokojnie przeczekać ten trudny czas zagrożenia chorobą z dala od przepełnionych centrów handlowych, co w okresie przedświątecznym będzie szczególnie trudnym wyzwaniem.

 

Kalina Kelma

fot.: 

Kalina Kelma

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)