Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Spotkanie uczestników projektu Comenius w Luboniu

W dniach 20-25 maja br. Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu było gospodarzem spotkania partnerów projektu Comenius 2011-13 „Il faut cultiver l'Europe, notre jardin", finansowanogo przez europejski program „Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme).  Po wizycie w Hiszpanii jesienią ubiegłego roku kolejnym miejscem odwiedzin stał się Luboń. Przyjechała do nas młodzież i nauczyciele ze szkoły z Francji (Herbignac), Hiszpanii (El Puerto de Santa Maria) oraz Włoch (Alcamo).
Wspólnie pracowaliśmy nad zadaniami zaplanowanymi w projekcie. Urozmaicony program wizyty, dostosowany do tematyki projektu - pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy - pozwolił gościom na poznanie naszego regionu. Duże wrażenie na obcokrajowcach zrobił Wielkopolski Park Narodowy z Muzeum Przyrodniczym, pałac i park w Rogalinie, kórnickie arboretum. Goście doceniali okoliczną przyrodę, tak odmienną od fauny i flory ich regionów. Zachwyceni bogactwem zieleni łąk, lasów i pól byli zwłaszcza pochodzący z południa Andaluzyjczycy i Sycylijczycy. Z kolei Fracuzi, mieszkańcy historycznej Bretanii, zafascynowani byli legendami związanymi z odwiedzanymi miejscami, które mogli porównać m.in. z podaniami o Merlinie , znanymi w ich regionie. Postacią, która mogłaby być wzorem dla uczestników projektu, jest Arkady Fiedler, którego Muzeum - Pracownię również odwiedziliśmy. Zafascynowany podróżami, otwarty na inne kultury, żądny wiedzy, znajdujący czas na dzielenie się swymi wrażeniami i doświadczeniami w licznych książkach mawiał: „Świat mnie wabił". Chcielibyśmy, aby ten świat wabił i nas, zachęcał do poznawania, uczył jak czerpać z niego to, co najlepsze i zachowywać dla następnych pokoleń.
Oglądane i fotografowane pejzaże mogliśmy porównać z obrazami prezentowanymi w Galerii rogalińskiej i w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykład, ćwiczenia i warsztaty plastyczne pozwoliły nam odkryć tajniki malarstwa, a powstałe prace uczniów można było obejrzeć na wystawie w Gimnazjum, która następnie zawita do partnerskich szkół.
W pierwszym dniu wizyty odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą projekt, posadziliśmy na szkolnym dziedzińcu okazałą sadzonkę dębu czerwonego, który stał się żywym symbolem naszej przyjaźni i współpracy i - mamy nadzieję- będzie cieszył oczy kolejnych roczników gimnazjalistów i pracowników szkoły.(W tym miejscu dziękujemy Urzędowi Miasta Luboń za sfinansowanie zakupu drzewka oraz ZZiZ Zbigniew Jurga za wykonanie prac związanych z sadzeniem). Goście zostali powitani w naszym mieście przez zastępcę burmistrza Rafała Marka, obejrzeli krótki film o Luboniu i otrzymali materiały promocyjne.
By grupa lepiej się poznała, zorganizowaliśmy zajęcia sportowe, podczas których młodzież doskonale się bawiła, a w kolejnym dniu warsztaty kulinarne w domach polskich partnerów stanowiły ciąg dalszy wspólnej zabawy i były okazją do poznawania tradycji. Upieczone ciasta degustowaliśmy podczas wieczoru artystycznego przygotowanego przez gimnazjalistów i ich opiekunów. Muzyka, śpiew i taniec zdominowały spotkanie w tym dniu i cementowały więzi, które - mamy nadzieję- przetrwają długi czas. Przed nami, po wakacjach, kolejny rok realizacji projektu i zaplanowane wizyty na Sycylii i we Francji. Już dziś cieszymy się na te spotkania! Ale przedtem czeka nas jeszcze sporo pracy, która pomoże rozwinąć nasze umiejętności, wzbogaci wiedzę, zachęci do pracy w zespole, doskonalić będzie znajomość języków obcych...
Dziękujemy wszystkim za życzliwość i wszelką pomoc w realizacji wizyty w Luboniu, szczególnie rodzinom przyjmującym młodzież. Dzięki miłej atmosferze goście wyjechali z naszego miasta z dobrymi wspomnieniami, pełni wrażeń i chęci do ponownego odwiedzenia naszego kraju.

Magdalena Madajczyk-Głowacka
koordynator projektu Comenius

http://ilfautcultiverleuropenotrejardin.blogspot.com/

 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl