Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Sezon na kleszcze

     Wielu z nas widziało już kleszcza i wszyscy wiemy, że przenoszą one groźne choroby, takie jak zapalenie mózgu i boreliozę. W związku z lawinowo rosnącą populacją tych niebezpiecznych pajączków w Wielkopolsce ostrzegamy przed beztroskimi spacerami w lasach i na łąkach. Wielkopolski Park Narodowy niestety znajduje się na liście terenów endemicznych.

Kleszcze to małe pajęczaki, które żywią się krwią zwierząt i ludzi. Głównymi ich żywicielami, a jednocześnie środkiem transportu do różnych miejsc są: gryzonie, jelenie oraz ptaki.

Kleszcze posiadają różne formy, a najbardziej niebezpieczną są nimfy (młode osobniki), wielkości ziarenka maku i często przeźroczyste, a więc w praktyce niewykrywlane przez ukąszonego człowieka.

Najedzone postacie dorosłe osiągają wielkość nawet do kilku cm, wtedy odpadają od żywiciela i usadawiają się pod liściem w oczekiwaniu na swoje kolejne ofiary.

 

Choroby

     W ostatnich latach różne ośrodki badawcze odnotowują coraz większą liczbę osób, ktore zachorowały na boreliozę. W USA opracowano już skuteczne szczepienie, ale działa ono tylko na odmianę choroby przenoszonej przez kleszcze amerykańskie. W Europie istnieją jeszcze dwie inne odmiany, na które nie ma szczepionki.

Odkleszczowego zapalenia mózgu możemy uniknąć dokonując potrójnego szczepienia, które zabezpieczy nas na dwa lata, po tym okresie należy przyjmować dawki przypominające.

 

Ukąszenie

     W przypadku zauważenia kleszcza wczepionego w skórę należy jak najszybciej wyjąć go używając specjalnego "długopisu" z żyłkową pętelką, dostępnego w każdej aptece, a po usunięciu kleszcza w calości, odkazić rankę. Najlepiej jeśli wyjmowania kleszcza dokona druga osoba jednym, pewnym ruchem, ponieważ drażnienie pajączka wywołuje zwrócenie zawartości jego zołądka do naszej rany razem z bakteriami.

Im szybciej usuniemy kleszcza tym większą mamy szansę, aby nie zachorować, ponieważ w trzeciej dobie od momentu ugryzienia prawdopodobieństwo zakażenia wynosi już 100%.

Po każdym ukąszeniu zapobiegawczo możemy poddać się terapii antybiotykowej pod nadzorem lekarza rodzinnego.

 

Badanie

     W Polsce istnieje tylko jeden ośrodek, badający kompleksowo zarówno chorych, jak i złapane kleszcze na wszystkie infekcje odkleszczowe, jest to: Centrum Badań DNA w Poznaniu

 

Zapobiegajmy

     Unikamy lasów i ich obrzeży w sezonie letnim, nie siadajmy na zwalonych pniach drzew, nie hasajmy w wysokich trawach, a jeśli juz wybieramy się na łono natury, to po każdym spacerze sprawdźmy czy nie wróciliśmy z małym pasażerem na gapę.

Ciemne ubranie, długie nogawki i środki odstraszające owady nie zawsze uchronią nas przed kleszczem.

 

Ciekawostki

     Niektórzy pracownicy leśni stosują pułapki kleszczowe rozkładając białą, mokrą pieluchę, na której zbierają się kleszcze, ponieważ te małe pajęczaki lubią jasne kolory, wilgoć i potrafią wyczuć człowieka z dużej odległości.

 

Zdjęcia kleszczy >>

Przypadki boreliozy >>

Skutki ukąszeń u małych dzieci >>

fot.: 

Kalina Kelma

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl