Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

"Piwnica pod Baranami" w Luboniu

"PIWNICA POD BARANAMI" osiągnęła już takie lata, że śmiało mogłaby się znaleźć w księdze Guinessa. Pomyśleć: była już za Gomułki, przeżyła Gierka, zakwitła za „Solidarności", wstrzymała oddech w stanie wojennym, po czym znów ruszyła w demokrację, w jej dość poplątany repertuar - karmiła się na zmianę: absurdem, polityką, historią i sztuką/wszystkie te dziedziny jakże sobie bliskie/, karmiła się także cenzura, karmiła się każdym głupstwem, na które stać jednostki i narody. Ilu przeszło przez tę niewielką podziemną dziuple artystów! Tych, co przyszli z Akademii Sztuk Pięknych, z polonistyki, z zespołów jazzowych, szkoły teatralnej! Nazwisk legion: od Dymnego, Kwinty, Litwina, Obłońskiego, Mietka Święcickiego, Koniecznego , Guintera, poprzez wspaniałe dziewczyny jak: Ewa Demarczyk, Baśka Nawratowicz, Kika Lelicińska, Danusia Kluzowa, Krysia Zachwatowicz, Irka Wiśniewska. No i wspaniała "GRUBA" czyli słynna Szaszkiewiczowa Kika! A słynni przyjaciele - kibice, co już się dochowali wnuków, ci emigranci posiwiali na antypodach, przechowujący stare piwniczne taśmy, te dzieci dawnych politycznych władców biegnące do Piwnicy na "opłatek". Dziś tylu już odeszło, urządzili się gdzieś, przyszli inni i sporo ich. Jak widać wszystko trwa i obraca się jak latarnia magiczna. Piotr Skrzynecki przewodniczył najdłuższemu kabaretowi świata, kabaretowi co był równocześnie barkiem , nie całkiem fortunną galerią malarską i tancbudą. A przy tym wszystkim jednym z magnetycznych punktów Krakowa - każdy, kto tu wszedł i utknął doskonale wie o tym.

Piwnica trwa nadal... właśnie w roku 2011 obchodzi swoje 55 - lecie i ten właśnie specjalny z tej okazji program zostanie przedstawiony w Luboniu. 12 luty to data poprzedzająca walentynki więc możemy spodziewać się utworów, lirycznych, z miłosnym przesłaniem i nie tylko. Podczas tego 2,5 godzinnego spektaklu każdy znajdzie coś dla siebie.
Piszą dla niej muzykę: Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Zarycki, Stanisław Radwan , Adrian Konarski i inni. Muzykę, z wielkim powodzeniem, piszą też sami "piwniczni artyści" jak; Piotr "KUBA" Kubowicz, Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Tamara Kalinowska. Występują nadal 3 pokolenia ,"Piwniczan". Są artyści związani z Piwnicą... od zarania: Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, (książę nastroju), czy Miki Obłoński, średniego pokolenia m. in.: Ola Maurer, Tamara Kalinowska, Piotr ,"Kuba" Kubowicz, Ewa Wnukowa, Leszek Wojtowicz, Krzysztof Janicki i ci najmłodsi: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka, Kamila Klimczak, Maciek Półtorak. W wykonaniu tego ponad 30 osobowego zespołu usłyszą Państwo wiele premierowych piosenek, czy niezapomniane hymny "piwniczne".
Nie zabraknie oczywiście niespodzianek.

Bilety do nabycia w Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Kołłąteja 2 w Luboniu. Tel: 618992235

Mateusz Pokrywka
LOSiR

 

fot.: 

LOSiR

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl