Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Naukowy Maraton Trójki, czyli wspaniały sposób na zdobywanie wiedzy

W dniu 19 kwietnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Luboniu odbył się Maraton Naukowy. Z inicjatywy dyrektor mgr inż. Grażyny Leciej zaproszono bardzo ciekawych gości, którzy przeprowadzili niecodzienne zajęcia. Dzięki mgr inż. Łukaszowi Masewiczowi w szkole pojawili się pracownicy Katedry Fizyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zespół w składzie: mgr inż. Łukasz Masewicz, dr Danuta Napierała, dr Grażyna Plenzler, dr Ryszard Rezler, dr inż. Anna Kołczyk w ramach trzech pokazów przybliżył uczniom "Świat Fizyki". Pierwsza prezentacja dotyczyła niezwykłych właściwości wody. Dzieci dowiedziały się m. in. jak zachowuje się góra lodowa, poznały właściwości elektryczne i termodynamiczne wody. W drugiej sali przedstawiono mechanizm kolorowego widzenia przez człowieka, a później zweryfikowano go za pomocą radiometru, który pozwala na dokładne określenie barwy dowolnej powierzchni. Ostatni pokaz dotyczył podstawowych zagadnień optycznych takich jak: dyfrakcja, interferencja i odbicie światła. Doświadczalnie pokazano m. in.: światłowód z wody oraz odpowiedziano na pytanie: "dlaczego niebo jest niebieskie, a słońce czerwone gdy zachodzi?".
Mury szkoły gościły również Laboratorium Młodego Naukowca oraz Centrum H. Doron, których właścicielem jest mgr inż. Marzanna Chobot-Kłodzińska. Przedstawiciele laboratorium: J. Starczewska i M. Pluciński przygotowali szereg doświadczeń z dziedziny fizyki, chemii i biologii - odkrywanie przez eksperymentowanie -, które przybliżyły zjawiska zachodzące w naszym otoczeniu. W kolejnej sali A. Dykczak poprowadziła pokazową lekcję języka angielskiego metodą Helen Doron polegającą na naturalnym przyswajaniu języka obcego.
Prezes Elektrowni Wodnych Zeneris Mariusz Kostrzewa zaprezentował dzieciom film pt. "Energetyczne wykorzystanie wody".
Z kolei radny Paweł Wolniewicz opowiadał uczniom o roślinach i zwierzętach z Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wykład pt. "Z ekologią za pan brat" uświetniony był przepięknym śpiewem ptaków odtwarzanym z płyty CD.
W następnej sali dr Jan Błaszak wraz z małżonką Marią "zarażali" uczniów swoją pasją turystyczną i zgłębiali tajniki PTTK. Każda grupa otrzymała na pamiątkę spotkania ową płytę, pocztówki oraz multimedialny przewodnik po WPN.
"Kudłaty przyjaciel - dogoterapia" to ostatni temat maratonu naukowego. Panie należące do klubu „Gaja": Grażyna Jujka, Ewa Klupczyńska i Iwona Rybak-Włoch przyszły z trzema przemiłymi psami rasy Labrador i Golden Retriever, aby opowiadać o cudach, jakie może zdziałać tego typu terapia.
Uczniowie byli bardzo podekscytowani na każdym z tych spotkań, mimo iż pora była późna, a zajęcia intensywne. Zasypywali swoich gości ciekawymi pytaniami, a najczęściej i najgłośniej na korytarzach rozbrzmiewało pytanie - czy odwiedzicie nas Państwo za rok?
Od godziny 22.00 na sali gimnastycznej uczestnicy maratonu, przy przygaszonym świetle, oglądali filmy o tematyce popularno-naukowej.
Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim Gościom oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do organizacji Pierwszego Maratonu Naukowego w SP3.

Bernardeta Masewicz

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl