Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Lubońskie Gimnazjum nr 2 z wizytą w Hiszpanii

W ramach realizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Luboniu projektu Comenius "Il faut cultiver l'Europe, notre jardin" grupa uczniów wraz z nauczycielami udała się do hiszpańskiego El Puerto de Santa Maria, by wspólnie z partnerami z tego kraju oraz Włoch i Francji realizować program spotkania w dniach 20-25 listopada br..
W ciągu kilku dni zwiedzaliśmy miejsca związane z tematyką projektu, by móc poznać miejscową przyrodę i zauważyć, jak ważny jest wpływ środowiska naturalnego na życie człowieka, jaką rolę odgrywało ono w przeszłości i jaki jest stan obecny. I tak na przykład położony na terenie El Puerto de Santa Maria park Los Toruños jest miejscem, w którym żyją chronione gatunki zwierząt (np.kameleon), zakładają swoje lęgowiska ptaki migrujące, rośnie specyficzna roślinność znosząca silne zasolenie (np. salicornia). W przeszłości na tych terenach toczyły się wojny napoleońskie, tu powstała pierwsza w Andaluzji, a druga w Hiszpanii linia kolejowa służąca do transportu słynnego wina Jerez, od XV w. pozyskiwano z tego obszaru morską sól. Dziś jest to teren chroniony, ale też i miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku, miłośników przyrody, źródło natchnienia dla poetów, malarzy, fotografików...
Innym ciekawym miejscem, jakie mieliśmy okazję zobaczyć była Bolonia, dawne rzymskie miasto Baelo Claudia, najlepiej zachowane na całym Półwyspie Iberyjskim. Zwróciliśmy uwagę nie tylko na niezwykłą urodę miejsca, ale i jego położenie nad brzegiem morza, w zatoce, do której wpadały nieistniejące już dwie rzeki, obfitującej w ryby, zwłaszcza tuńczyki. To właśnie handel rybami i ich przetwórstwo były motorem rozwoju miasta, którego upadek zapoczątkowało trzęsienie ziemi w II w.. Ostatecznie miasto wyludniło się w VII stuleciu, ale do początku XX w. w jego ruinach osiedlali się miejscowi ludzie.
Poza przyrodą poznaliśmy nieco kulturę i sztukę Andaluzji. Zajęcia dydaktyczne w Fundacji Rafaela Alberti, poety związanego z takimi artystami jak Neruda, Lorca czy Picasso, urodzonego w El Puerto de Santa Maria, przybliżyły nam tę postać i jego związki naturą, źródłem poetyckiego natchnienia. Piękna architektura kościołów, zamków, zabudowy miejskiej jest świadectwem dawnej świetności tego regionu, która rozkwitła zwłaszcza po odkryciach Krzysztofa Kolumba, które przyczyniły się do rozwoju handlu towarami przywożonymi z Ameryki. Pobliski port w Kadyksie rozwinął się głównie w czasach wielkich odkryć geograficznych, a w El Puerto przebywał Kolumb, tu zbierał fundusze na swoje wyprawy i kreślił nowe mapy.
Dla wielu jest oczywiste, że należy dbać o nasze europejskie dziedzictwo kulturowe i chronić bogactwo natury. Pamiętać o przeszłości i budować razem przyszłość. A przyszłość budujemy teraz... Wspólny projekt Comenius ma nam to w pełni uświadomić. W Hiszpanii łączyły nas wspólne działania, razem spędzany czas, rozmowy. Wiele refleksji narodziło się w tym czasie, wiele dobrych emocji i przeżyć, nowych znajomości. Wszystko to zapewne zaprocentuje w przyszłości... Kolejne spotkanie z naszymi partnerami w Luboniu, w maju 2012. Czekamy z niecierpliwością!
Wyjazd gimnazjalistów był możliwy dzięki finansowaniu projektu z otrzymanych środków w ramach europejskiego programu "Uczenie się przez całe życie" (Comenius- Partnerskie Projekty Szkół).

Więcej o projekcie na stronach internetowych:

http://ilfautcultiverleuropenotrejardin.blogspot.com/
http://www.facebook.com/pages/Il-faut-cultiver-lEurope-notre-jardinProjet-Comenius/249604605050954
http://www.gim2lubon.neostrada.pl/ w zakładce „Projekty Comenius"


Magdalena Madajczyk-Głowacka
szkolny koordynator projektu Comenius

 

fot.: 

M.Głowacka

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl