Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Jak przygotować się na upał?

IMGW wydał ostrzeżenie dla Wielkopolski dotyczące upałów. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj do 19.08 do godziny 20.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zapowiadanego zjawiska wynosi 80%.

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, a w czwartek i piątek 18-19.08 do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C, tylko w nocy z wtorku na środę 16/17.08 od 16°C do 19°C - czytamy w komunikacie.

Ponadto w komunikacie czytamy, iż dzisiaj prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12.00 - 13.00. Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak upał wpływa na ludzki organizm:
Temperatura powietrza
* Zagrożenie życia 41 C
* Groźba udaru 39 C
* Wysychanie gruczołów potowych 38 C
* Reakcja systemu termoregulacji 35 C
* Próg upału 30 C

Więcej cennych informacji znajdą Państwo w załączniku.

Izabella Chodorowska

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

ZałącznikWielkość
PDF icon Poradnik461.51 KB

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl