Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Flaga na kiju od szczotki

Dzisiaj mamy piąty dzień żałoby narodowej, za 16 dni obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a nazajutrz Święto Konstytucji 3 Maja. Czy mieszkańcy Lubonia wywiesili flagi i czy zrobili to prawidłowo?

Okazuje się, że znajomość zasad wywieszania symbolu narodowego jest mała.

  • Wywieszanie w oknach flagi z herbem na białym tle jest niedopuszczalne, ponieważ taka flaga przysługuje tylko polskim placówkom dyplomatycznym, portom, lotniskom, statkom handlowym (w formie bandery) i wojsku (ale tylko za granicą lub w kontaktach międzynarodowych).
  • Flaga powinna być zamocowana na drzewcu, a nie jak to widzimy w mieście, gdzie jest przyczepiana bezpośrednio do parapetu lub okna.
  • Flaga na masztach opuszczona do połowy już sama w sobie jest symbolem żałoby, kir (czarna wstęga) jest tutaj niepotrzebny. Kir powinien być zamocowany na flagach wywieszanych na drzewcu.

Pamiętać należy:

  1. wywieszona flaga nie może dotykać podłoża lub wody,
  2. zawsze powinna być czysta i niepostrzępiona (wyblakła czy pognieciona jest przejawem braku szacunku),
  3. nie można umieszczać na fladze napisów, rysunków i innych znaków,
  4. ustawa wyraźnie mówi o poszanowaniu symboli narodowych, co jest obowiązkiem każdego obywatela oraz instytucji.

Wielu mieszkańców Lubonia uhonorowało żałobę narodową, ale szacunkowo tylko co piąty właściciel mieszkania w bloku czy domu jednorodzinnego wywiesił flagę. Dlaczego tak się dzieje?

Rozmawialiśmy o tym z mieszkańcami:

Pani Weronika twierdzi, że w nowych blokach nie ma jak wywiesić flagi, bo nie ma zamontowanych uchwytów, więc nie wywiesiła. Pan Robert twierdzi, że na sypiącej się elewacji jego domu trudno zamontować uchwyt do flagi. Karolina i Marek - młode małżeństwo z Lubonianki nie ma jeszcze flagi i nie wiedzą gdzie mogliby ją kupić.

Urząd Miasta nie oferuje mieszkańcom flagi państwowej, a jedna z pracownic UM powiedziała, że ona sama nie ma flagi i też ma problem, bo nie wie gdzie może ją kupić.

Po sprawdzeniu okazuje się, że kilka punktów sprzedaży na terenie Lubonia ma w swojej ofercie flagi w cenie kilkunastu zł, ale bez drzewca. Na Ryneczku zasugerowano nałożenie flagi na kij od szczotki. Niestety symbolu narodowego nie godzi się nabijać na trzonek od miotły.

Jak dotąd znalazła się tylko jedna firma, która może na terenie Lubonia sprzedać flagi razem z drzewcem.

W związku z tym apelujemy do Czytelników, jeśli wiecie, gdzie w Luboniu można nabyć kompletne flagi państwowe, prosimy o kontakt. Zamieścimy wtedy na e-lubon całą listę miejsc i firm, które oferują flagi.

Kalina Kelma

 


 

 

 

 

fot.: 

Kalina Kelma

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl