Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Fala powodziowa zbliża się do Lubonia - aktualizacja 20.05.2010

Poziom wód głównych rzek w Polsce podnosi się na skutek ulewnego deszczu. Stan ten ulega niestety pogorszeniu, co jest przyczyną zalewania kolejnych miejscowości, a fala powodziowa zbliża się do Wielkopolski. Dzieje się tak od zawsze, wiosną poziom rzeki rośnie, jednak w tym roku wydaje się, że mamy powtórkę z wielkiej powodzi, którą przeżyła cała Polska w 1997 roku.

Na tabeli obok, IMGW przedstawia zmiany stanu Warty na przestrzeni trzech ostatnich lat.

Obecnie wysokość poziomu Warty pod mostem Rocha podnosi się o ok. 25cm/dobę i wyniosła dzisiaj 335cm, tym samym do stanu alarmowego brakuje ponad 1 metra. Ale jeśli pogoda się nie zmieni, to w niedzielę poziom rzeki przekroczy w Poznaniu stan alarmowy.

W Luboniu stan wałów przeciwpowodziowych może nie jest idealny, jednaktabela na dzień dzisiejszy nie ma powodów do paniki. Jak widać na poniższym zdjęciu pozostał jeszcze spory zapas do górnej korony wałów.

Jednak trzymamy rękę na pulsie i sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja na Warcie w jej górnym korycie. I tu niestety zastajemy dużo gorszą sytuację. Dla przykładu w Częstochowie, gdzie Warta jest raczej niewielką rzeką, ulice zamieniają się w potoki, a miejsca położone poniżej poziomu rzeki, nawet oddalone o kilka kilometrów, toną. Mniejsze miejscowości wzdłuż biegu rzeki zalewane są w znacznym stopniu, co powoduje straty w dobytku mieszkańców, ale również, o czym się nie mówi - poważne straty fabryk, których hale produkcyjne i maszyny stoją w wodzie. Dostawy prądu na tych terenach są  przerywane, ponieważ niektóre słupy energetyczne zapadają się pod wpływem znacznego osłabienia gruntu podmywanego wodą z malutkich dotąd potoków.

Woda w Warcie i jej dopływach podąża w kierunku Lubonia i Poznania, przewidywania IMiGW nie są alarmujące, jednak to są tylko przewidywania.

 

 


 

Aktualizacja, 20.05.2010, godz. 12.55

zlewisko Warty

Wg serwisu pogodynka.pl punkt poboru wysokości wody w Warcie mieszczący się w Sieradzu, zanotował wzrost w ciągu doby aż o 52 cm i tym samym przekroczony został stan alarmowy o 58 cm. Kolejną stacją, wg kierunku przepływu rzeki, jest Sławsk, gdzie poziom wody wzrósł o 19 cm i do poziomu alarmowego brakuje 40 cm. W Sremie poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy.

Natomiast poziom wody pod mostem Rocha w Poznaniu w ciągu minionej doby wzrósł tylko o 6 cm i do alarmowego pozostaje 109 cm.

Kalina Kelma

 

Warta obecnie będzie podnosiła swój poziom, gdyż spuszczana jest woda w Jeziorsku. Jak zapewniają specjaliści zrzut wody jest kontrolowany. Z informacji uzyskanych w Instytucie Metereologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynika, iż w sobotę stan wody w rzece Warcie podniesie się do 418 cm i osiągnie stopień ostrzegawczy. Do stopnia alarmowego pozostaną jeszcze 32 cm.

I.Ch.fot.: 

Kalina Kelma

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Dam pracę
    Dam pracę w przedszkolu w Luboniu
  • Inne
    Poszukiwani świadkowie
  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)