Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Cystersi oraz polskie umocnienia z 1939 roku

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza w sobotę 26 września 2009 roku na VII Lubońską Wycieczkę Historyczną. Impreza odbywa się przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Luboń.

W tym roku będzie można obejrzeć grupę polskich schronów zrealizowanych latem 1939 roku na południe od Gołańczy w Chawłodnie-Podjezierzu. W trakcie „Pikniku przy bunkrze" odbędzie się niewielka inscenizacja historyczna prezentująca przygraniczną potyczkę oddziałów polskich z dywersantami niemieckimi.

Wcześniej jednak odwiedzimy Muzeum Regionalne w Wągrowcu, gdzie znaczna cześć ekspozycji poświęcona jest dziejom klasztoru cystersów w Łeknie, później translokowanego do Wągrowca. W Wapnie zwiedzimy kopalnię soli funkcjonująca w latach 1911-1977, natomiast w Gołańczy zamek z przełomu XIV i XV wieku znany z walk podczas potopu szwedzkiego.

Będziemy przemieszczać się autokarem, który wyruszy o godz. 8.00 sprzed kościoła św. Jana Bosko w Luboniu. Organizatorzy zapewniają transport, materiały informacyjne oraz pamiątkowy znaczek. Przewidywany czas trwania imprezy to ponad 12 godzin, z tego też względu prosimy o zabranie kanapek oraz napojów. Potrzebne będą długopisy, gdyż odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o obiektach poznanych na trasie, z jak zwykle cennymi nagrodami. Tym razem jednak szczególnie zapraszamy młodzież oraz dzieci z terenu Lubonia wraz ze swoimi opiekunami.

Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Ilość miejsc w autokarze jest ograniczona, a więc kto pierwszy ten lepszy! Zapisy: Przemysław Maćkowiak - tel. +48 604 869 102. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

 

 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl