Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Autokarem na Wał Pomorski

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza w niedzielę 20 października 2013 roku na XV Lubońską Wycieczkę Historyczną. Tym razem będzie można obejrzeć najsilniejszy węzeł umocnień Wału Pomorskiego w Wałczu.
W latach 1932-1939 Niemcy zrealizowali wzdłuż ówczesnej granicy z Polską około 700-800 schronów tworzących strukturę liniową z powszechnym wykorzystaniem przeszkód naturalnych, takich jak jeziora, lasy, rzeki, strumienie, czy wzniesienia. Umocnienia zaczynały się w Gorzowie Wielkopolskim i biegły wzdłuż Noteci, przez Santok i Drezdenko, wzdłuż Drawy, przez Stare Osieczno i Tuczno, jeziora w rejonie Wałcza, rzekę Piławę, poligon w Bornem Sulinowie, jeziora wokół Szczecinka, Biały Bór, aż do jeziora Bobęcińskiego. Nazwano je Pozycją Pomorską (Pommernstellung), a obecne określenie Wał Pomorski (Pomerański Wał) utworzyli Rosjanie podczas walk w 1945 roku. W ciężkich bojach o jej przełamanie brały również udział oddziały 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego.
W trakcie wyprawy odwiedzimy najsilniejszy węzeł umocnień zrealizowany w latach 1934-1937 w Wałczu. Obejrzymy dwukondygnacyjne ciężkie schrony rozproszone zbudowane w Grupach Warownych Cegielnia i Marianowo. Gratką dla miłośników fortyfikacji będą nowe koszary artylerii z lat 1934-1936, bowiem ze względu na chęć wzmocnienia trzeciej linii pozycji zostały one ufortyfikowane.
Będziemy przemieszczać się autokarem, który wyruszy o godz. 7.00 sprzed kościoła św. Jana Bosko w Luboniu. Organizatorzy zapewniają transport, materiały informacyjne oraz pamiątkowy znaczek. Przewidywany czas trwania imprezy to około 10 godzin, z tego też względu prosimy o zabranie kanapek oraz napojów. Potrzebne będą długopisy, gdyż odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o obiektach poznanych na trasie, z jak zwykle cennymi nagrodami.
Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Ilość miejsc w autokarze jest jednak ograniczona, a więc kto pierwszy ten lepszy! Zapisy: tel. +48 604 869 102, e-mail: przemyslaw [dot] mackowiakatwp [dot] pl
Wsparcia finansowego przy zorganizowaniu wycieczki udzielił Urzędu Miasta Luboń.
Serdecznie zapraszamy!

Przemysław Maćkowiak

 

fot.: 

Przemysław Maćkowiak

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl