Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Architektura dawnych fabryk - prelekcja prof. Skuratowicza w Luboniu

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na osiemnasty Wieczór Historyczny w piątek 13 listopada 2009 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2. Impreza odbywa się w ramach cyklu 55 wydarzeń na 55-lecie miasta przygotowywanych przez Urząd Miasta Luboń.

W tym roku obchodzimy 55-lecie uzyskania przez Luboń praw miejskich i okazja ta stałą się pretekstem do realizacji nowych zamierzeń. Sekcja Historyczna TMML przygotowała pięć Wieczorów Historycznych traktujących o różnych aspektach historii naszego miasta, także w nieco w szerszym kontekście. Zaproszeni prelegenci są nie tylko autorytetami w swoich dziedzinach mogącymi pochwalić się pokaźnym dorobkiem badawczym, ale co ważne, są także pasjonatami.

Gościem czwartego spotkania cyklu będzie profesor Jan Skuratowicz, znany i ceniony historyk sztuki oraz publicysta. Wygłosi on w sali sesyjnej wykład „Architektura przemysłowa w Wielkopolsce - problemy jej zachowania", podczas którego omówi także architekturę trzech zabytkowych fabryk zrealizowanych w Luboniu na początku XX wieku.

Jan Skuratowicz jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu specjalizującym się w architekturze rezydencjonalnej Europy oraz technikach budowlanych od XIII wieku. Autor licznych artykułów oraz publikacji zwartych, takich jak: „Dwory i pałace w Wielkim Księstwie Poznańskim" (1981), Architektura Poznania 1890-1918 (1992), „Secesja w architekturze Poznania" (2002), „Ratusz w Poznaniu" (2003), „Zamek Górków w Szamotułach" (2005), „Pałac w Dobrzycy" (2006), „Akademia Lubrańskiego w Poznaniu" (2007), „Pałac Górków" (2008), „Secesja w Poznaniu" (2008). Redaktor naukowy serii wydawniczej „Majątki Wielkopolskie", z której wydano już osiem tomów powiatowych. Członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz członek Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uhonorowany m.in. Nagrodą Rektora UAM oraz Nagrodą Naukową Miasta Poznania. Z zainteresowań pozanaukowych można wymienić modelarstwo oraz politykę.

Już teraz zapraszamy także na dziewiętnasty Wieczór Historyczny, który odbędzie się 27 listopada. Gościem będzie dr Łukasz Jastrząb, który w swoich badaniach podjął się trudu weryfikacji listy ofiar poznańskiego Czerwca 1956. Opowie on o historii, faktach oraz mitach narosłych wokół tego szczególnego wydarzenia.

Wstęp na jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

 

fot.: 

Przemysław Maćkowiak

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Dam pracę
    Dam pracę w przedszkolu w Luboniu
  • Inne
    Poszukiwani świadkowie
  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)