Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

65 rocznica zakończenia walk o Festung Posen

Serdecznie zapraszamy na lutowe imprezy związane z 65. rocznicą zakończenia walk o Poznań, w których przygotowanie włączyła się Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia.

Walki o Festung Posen zakończyły się 23 lutego 1945 roku, gdy zdobyto ostatni punkt niemieckiego oporu jakim była Cytadela. Natomiast uzyskana już w styczniu kluczowa przeprawa przez Wartę w Kątniku umożliwiła wojskom radzieckim dokonanie manewru oskrzydlającego Poznań i w konsekwencji uzyskanie dalszej drogi na Berlin.

Głównymi imprezami nawiązującymi do tych wydarzeń będą dwie inscenizacje historyczne przygotowane w ramach projektu Twierdza i dawny Garnizon Poznań przez Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Poznańską Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Warta", Grupę Rekonstrukcyjną „Salamandra" oraz Wielkopolską Grupę Miłośników Historii „Wiarus". Patronatu medialnego udzieliły Telewizja WTK, Polska The Times Głos Wielkopolski, Radio Merkury, Radioaktywne.pl oraz epoznań.pl.

Pierwsza inscenizacja odbędzie się w niedzielę 21 lutego 2010 roku o godzinie 12.00 w pobliżu Bramy Polnej na poznańskiej Cytadeli (dojazd od strony ulicy Za Cytadelą). Jest ona kontynuacją odbywającej się od dwóch lat imprezy, służącej przypomnieniu walk o Festung Posen. Tym razem zostanie zaprezentowana potyczka zwiadu sowieckiego wzmocnionego cytadelowcami z oddziałem niemieckim broniącym umocnionych pozycji z posterunkiem wartowniczym. Dodatkowo inscenizację wsparły Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica", Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju „Commando", Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Nordland" oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym.

Kolejna, nieco mniejsza, będzie miała miejsce dwa dni później, we wtorek 23 lutego o godz. 18.00 na rynku żabikowskim. Poprzedzi ona jubileuszowy (20!) Wieczór Historyczny przygotowany przez Sekcję Historyczną TMML w Urzędzie Miasta Luboń przy pl. Edmunda Bojanowskiego 2. W holu będzie można obejrzeć wystawę „W 65. rocznicę wyzwolenia Lubonia i okolic", na której omówiono wybrane aspekty walk w 1945 roku związane z miejscowością. Główną atrakcją wieczoru będzie w sali sesyjnej projekcja filmu „Jasnowłosa prowincja" oraz spotkanie z Jackiem Kubiakiem - reżyserem dokumentu (wraz z Klausem Salge) oraz autorem scenariusza (wraz z Januszem Zemerem). Zdjęcia natomiast wykonał Mirosław Skrzypczak, montaż Róża Wojta oraz Mateusz Rogala.

Zainteresowania Jacka Kubiaka koncentrują się na sprawach polsko-niemieckich, tematyce regionalnej oraz literaturze i sztuce. Był on m.in. współautorem Studia Wyborczego Solidarność (1989), dyrektorem poznańskiego oddziału TVP (1990-1991), od 1993 jest samodzielnym producentem i reżyserem telewizyjnym. Z bogatego dorobku można wymienić film o obozie UB dla Ślązaków w Łambinowicach - „Obóz" (1991), o polskiej i niemieckiej pamięci Nadodrza - „Jenseits der Oder" (1995), o katolicko żydowskim pisarzu Romanie Brandstaetterze - „Widziałem wielu bogów..." (1997), o Henryku Sienkiewiczu - „Artysta i niepokój wieku" (1998), cykl o konspiracji w Wielkopolsce - „Znaki pamięci" (1997-2000), „Tajemnice Kraszewskiego" (2003), „Magdalena Abakanowicz" (2003), o lirykach religijnych Adama Mickiewicza „Modlitwa poety" (2005), o Maksymilianie Jackowskim „Król chłopów" (2005), „Hipolit Cegielski" (2006), „Napoleon w Poznaniu" (2006) oraz serial o deportacjach Wielkopolan „Wypędzeni 1939" (2007-2008).

Najnowszy film „Jasnowłosa prowincja" (2009) jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Tłem dla historii trzech głównych bohaterów są losy setek tysięcy wysiedlanych Polaków i Żydów, oraz setek tysięcy sprowadzanych na ich miejsce Niemców etnicznych z sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej. Bohaterami są Helmut Steinitz, poznański Żyd, ocalały z Zagłady, Dieter Bielenstein, Niemiec z Łotwy, którego rodzina żyła podczas wojny w Poznaniu na zagrabionym Polakom mieniu, oraz Henryk Jaszcz, Poznaniak. Ten ostatni spędził wojnę w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokąd wysiedlono jego rodzinę. Film miał premierę zagraniczną na antenie niemiecko-francuskiego kanału ARTE. Dziennik „Le Figaro" nazwał ten film „pasjonującym dokumentem" o przeprowadzanych przez Hitlera i Himmlera „czystkach etnicznych".

Natomiast w niedzielę 28 lutego o godz. 11.15 w Centrum Kultury „Zamek" w Poznaniu Przemysław Maćkowiak zaprezentuje pamiątki związane z walkami o zamek w 1945 roku. Budowla modernizowana od 1940 roku przez Franza Böhmera na rezydencję Führera została podczas ciężkich walk w śródmieściu uszkodzona. Mieścił się w niej także szpital polowy dla żołnierzy niemieckich. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu imprez „2010 - stulecie Zamku".

Wstęp jest bezpłatny, wszystkich serdecznie zapraszamy!

© Przemysław Maćkowiak

Wiceprezes TMML, prowadzi w nim Sekcję Historyczną

+48 604 869 102

 

fot.: Ubiegłoroczna inscenizacja walk o Cytadelę z okazji 64. rocznicy walk o Poznań. Fot. © Ida Kowalczyk

 

fot.: 

Ida Kowalczyk

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Dam pracę
    Dam pracę w przedszkolu w Luboniu
  • Inne
    Poszukiwani świadkowie