Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Ptaki – wskazówki dla mieszkańców

Co zrobić gdy znajdziemy na terenie Lubonia osłabionego, rannego ptaka? Jeżeli widzisz ptaka, wymagającego pomocy człowieka nie zabieraj go sam do domu, zadzwoń do Straży Miejskiej nr tel. 61 8 131 986. Zranionego lub chorego ptaka, który wymaga pomocy weterynaryjnej Straż Miejska dostarczy do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tzw. Azylu Ptasiego.

Ważne wskazówki – jeśli chcesz pomóc to:
– sprawdź czy nie jest to osobnik młodociany (czyli podlot), który niedawno wyleciał z gniazda. Zostaw ptaka na miejscu, jego rodzice czuwają nad nim;
– nie zabieraj ze środowiska młodych sów (są pokryte puchem), kosów, drozdów, kawek (mają krótsze ogonki) w obawie, że zostały porzucone przez rodziców. Można ewentualnie je przenieść do znajdujących się w pobliżu gęstych krzewów lub posadzić wyżej na pobliskim drzewie by nie padły ofiarą wałęsającego się psa lub kota;
– nie zabieraj do domu dzikich gatunków ptaków i nie karm ich na siłę. Ewentualnie można im podać w miejscu znalezienia wodę do picia. Jeśli jest to pisklę, to można je nakarmić np. jajkiem ugotowanym na twardo. Pisklęta sów i pustułek można nakarmić chudym mięsem (np. drób, wołowina).

Zabierając bez wyraźnego powodu ze środowiska naturalnego dzikie ptaki do domu robimy im nieświadomie krzywdę. Ptaki doskonale radzą sobie w warunkach naturalnych. W związku z tym, ważne jest aby w przypadkach zaistnienia takiej konieczności pomagać zawiadamiając odpowiednie instytucje.

SMML

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl