Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Drzewka na parkingu P&R - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji napisał Mieszkaniec, który zwrócił uwagę na stan drzew znajdujących się przy ulicy Dworcowej.

Zwracam się Redakcji o publikacje może i w błachej sprawie w obecnych czasach, ale bardzo irytuje mnie podejście nawet do takich drobiazgów.
Otóż przy okazji budowy parkingu P&R wzdłuż ulicy Dworcowej posadzono 10 sztuk drzew. Co stanowi jednak skromna namiastkę zieleni, która była tam wcześniej (nie krytykuje absolutnie budowy parkingu - jest on już niemal w pełni zajęty w dni robocze i powoli należy myśleć o identycznym po drugiej stronie torów w miejscu rampy przeładunkowej).
Niestety drzewo, pierwsze od strony dworca PKP uschło już latem. W połowie grudnia drzewa zostały zabezpieczone ciężkimi agrotkaninami, a jak widać na załączonych zdjęciach pnie drzewek są nadal niewielkie.
Na moje pytanie do panów je zabezpieczających po co owijają uschłe drzewko zamiast je lepiej wymienić, odpowiedzieli, że "płacą za 10 sztuk to robią 10 sztuk" ....
Podczas silnych wiatrów w lutym tkanina robiła za żagiel powodując złamanie trzech na wysokości taśmy nośnej. Na profilu FB Miasta Luboń można przeczytać, że drzewka zostaną wymienione dopiero jesienią. Mamy wiosnę, okres równie dobry do nasadzeń drzewek specjalnie do tego przygotowanych, niestety na zieleń uzupełnionych drzewek tak ważnych na betonowej pustyni parkingu, przyjdzie nam czekać kolejny rok...
Dlatego liczę, że może UM zreflektuje się i uzupełni połamane drzewa po przeczytaniu listu.

PS. Ponad rok temu pisałem do Redakcji w sprawie m.in. porzuconych podkładów kolejowych przy alejce w ulicy Dworcowej:
https://m.e-lubon.pl/news/2021-03-14/alejka-na-ulicy-dworowej-list-do-redakcji-18437
Miały one zniknąć w drugim kwartale ubiegłego roku, jednak nadal służą za plac zabaw i miejsce spożywania alkoholu - napisał Czytelnik.

List przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź.

W odpowiedzi na zadane pytanie w sprawie drzew na ul. Dworcowej, uprzejmie informuję, że optymalnym terminem na nasadzenia drzew o obwodzie 14-16 cm jest okres jesienny. Wynika to ze specyfiki warunków atmosferycznych, które zapewniają większą ilość wilgoci w glebie, którą drzewo wykorzystuje w okresie początku wegetacji. Sadzenie drzew w okresie wiosennym wiąże się ze zwiększonym stresem dla drzewa i większymi nakładami energetycznymi na budowę systemu korzeniowego.

Pragnę także sprostować, że drzewa rosnące blisko jezdni, okrywane są w miarę możliwości – siatką cieniującą z włókna polipropylenowego, a nie agrotkaniną. Zadaniem siatki cieniującej jest ochrona pędów oraz pąków przed aerozolem solnym, unoszącym się w wyniku przejeżdżających aut. Stąd osłonięto drzewa w bliskości jezdni, a także krzewy i byliny. Zatem w lutym obecność siatek w koronie drzewa była uzasadniona dla jego ochrony, z powodu technologii zimowego utrzymania drogi.

W okresie wczesnowiosennym zostały usunięte dwa drzewa, które złamały się w wyniku silnych wiatrów. Ich wymiana, nastąpi w okresie jesiennym z przyczyn wyżej opisanych.

Karolina Szerłot
Główny Specjalista
Wydział Planowania, Rozwoju i Ochrony Środowiska
UML

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl