Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Trzy tygodnie bez przejazdu przez tory kolejowe na Grunwaldzkiej

Kierowcy szykujcie się na duże utrudnienia na Plewiskach. W weekend zamknięty będzie na trzy tygodnie przejazd przez tory na ul. Grunwaldzkiej. Rozpoczyna się budowa węzła przesiadkowego i wiaduktu nad torami. To już ostatnie dni dotychczasowej organizacji ruchu w rejonie przejazdu kolejowego na ul. Grunwaldzkiej. Z powodu rozpoczynającej się budowy węzła przesiadkowego z bezkolizyjnym przejazdem nad torami kolejowymi, w nocy z 11 na 12 marca, czyli z piątku na sobotę, przejazd będzie zamknięty całkowicie dla ruchu samochodowego – i to na trzy tygodnie. Z przejazdu jedynie będą mogli skorzystać piesi i rowerzyści.
Jak informowaliśmy, miasto rozpoczyna dużą, bardzo ważną inwestycję: w rejonie przystanku kolejowego Junikowo powstanie węzeł Grunwaldzka, który zapewni komunikację mieszkańców powiatu i Poznania. Tu będzie można docierać samochodem i przesiadać się do autobusu i pociągu, a kawałek dalej, bliżej centrum, na Junikowie – także do tramwajów. Tak samo będą korzystać z możliwości przesiadek rowerzyści. Węzeł przesiadkowy zapewni możliwość przechodzenia pasażerów autobusów i pociągów praktycznie drzwi w drzwi, bo przy stacji kolejowej Junikowo, po stronie Plewisk powstanie pętla autobusowa, a dotychczasowy przystanek kolejowy stanie się kolejowo – autobusowym.
Oprócz tej korzyści dla całej aglomeracji poznańskiej zrealizowany będzie także drugi cel, jakim jest zapewnienie płynnego przejazdu przez tory kolejowe: Grunwaldzką przecina linia kolejowa E20, łącząca Warszawę z Berlinem, a szlabany kolejowe są tu często zamykane. Samochody oczekują więc na przejazd w korkach. W ramach inwestycji powstanie zatem wiadukt nad torami, który zapewni bezkolizyjny, stale otwarty przejazd.
Przez trzy tygodnie, od najbliższego weekendu rozpoczynając, przejazd będzie zamknięty i budowany będzie tymczasowy przejazd kolejowy. Przeniesione będą urządzenia sterujące systemem rogatek, prowadzone też będą prace rozbiórkowe, ziemne, budowany będzie nowy zbiornik retencyjny. Autobusy będą stawać na tymczasowych pętlach po obu stronach przejazdu. Kierowców czekają objazdy.

Zachowany zostanie dojazd do posesji na ul. Grunwaldzkiej po stronie Poznania, między ul. Piwoniową i przejazdem kolejowym, a także po stronie Plewisk - między ul. Wołczyńską i przejazdem – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie. Zmiana organizacji ruchu dotyczy również ulic Szarotkowej oraz Piwoniowej, gdzie częściowo zostanie wyłączony z ruchu ogólnego łącznik między ul. Grunwaldzką a Szarotkową, wprowadzony będzie również nakaz skrętu z ul. Grunwaldzkiej w Piwoniową.

Wyznaczono dwa objazdy: pierwszy dla samochodów do 5 ton poprowadzi ulicami: Grunwaldzką, Kolejową (Plewiska/Skórzewo), Poznańską (Skórzewo) oraz Malwową. Alternatywnym objazdem dla tej grupy pojazdów będzie m.in. ul. Fabianowo i Kowalewicka, a dalej przez ul. Głogowską w kierunku miasta. Dla pojazdów powyżej 5 ton ulicami: Wołczyńską (Plewiska/Poznań), Sycowską, Fabianowską (Komorniki), Daimlera (Komorniki), Poznańską (Komorniki), Głogowską, Ściegiennego, Taczanowskiego, Jugosłowiańską oraz Grunwaldzką.

Nasze Wiry

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl