Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Fatalny stan nawierzchni na ulicy 3 Maja - list do redakcji [odpowiedź z UML]

W lutym do naszej redakcji klika dni temu napisał Czytelnik, który zwrócił uwagę na fatalny stan nawierzchni na ulicy 3 Maja oraz inwestycji na ulicy Nad Strumykiem.

Zgłaszam po raz kolejny problem nawierzchni ul. 3 maja w odcinku od ulicy Nad Wartą do ulicy Armii Poznań. Niestety, ale zapewnienia o planowanych pracach remontowych na ulicy 3 maja to odległa przyszłość, natomiast liczba głębokich dziur oraz znacznych ubytków w nawierzchni jest faktem. Pragnę zaapelować do władz, by chociaż doraźnie naprawiły nawierzchnię w tym dokonały weryfikacji głębokości zapadniętych kilku studzienek - zapobiegnie to ewentualnym poważnym uszkodzeniom pojazdów mieszkańców oraz przejezdnych. Tu w tym momencie proszę o jawne i wyraźne wskazanie podmiotu odpowiedzialnego do którego mieszkańcy, jak i przejezdni mogą zgłosić się z uszkodzonym zawieszeniem, oponą lub felgą na wypadek wpadnięcia w nieusunięte wady nawierzchni, a które to są zgłaszane wielokrotnie - osobiście zgłaszam problem po raz drugi, a nie wierzę bym był jedyną osobą dostrzegającą problem. Kilka dziur posiada głębokość ponad 10 cm, co jest bardzo niebezpieczne dla użytkowników drogi. Korzystając z okazji pragnę zauważyć głębszy problem modernizacji sieci telekomunikacyjnej oraz innych prac w mieście Luboń - wykonawcy często naruszają od lat nieutwardzoną nawierzchnię, która niedotykana stanowi mały problem, jednak po pracy ciężkich maszyn problem błota jest gigantyczny. Niestety inwestorzy często nie sprzątają po sobie dokładnie, a problem nawierzchni wydaje się, iż całkowicie marginalizują. Można założyć, iż przywrócenie nawierzchni do stanu sprzed prac nie jest awykonalne - wystarczy użyć walców lub innych maszyn utwardzających. Tu uśmiecham się serdecznie do organów nadzorujących pracę oraz urzędników odpowiedzialnych za "zakończenie" umów - prosta wizyta przed inwestycją oraz po wystarczy na stwierdzenie, czy nawierzchnia została odpowiednio przywrócona do stanu sprzed prac. Nie wspomnę tu o ponownej wizycie inwestora w miejscu inwestycji po pewnym czasie, gdzie ziemia raz ubita delikatnie zapada się. Przykładem jest ulica Nad Strumykiem, której mieszkańcy po ostatnich roztopach oraz deszczach mieli na drodze koleiny o głębokości 15 cm. Wiem, że problem był zgłaszany przez sąsiadów wielokrotnie do Urzędu Miasta Luboń. Pierwszy deszcz jest do zrozumienia, drugi irytuje, kolejne w błotem dookoła doprowadzają do szewskiej pasji. Proszę o ustosunkowanie się włodarzy miasta Luboń: kiedy ulica Nad Strumykiem zostanie utwardzona oraz kiedy w harmonogramie prac władze planują wykonać nawierzchnię z kostki lub asfaltu? Po ponad 30 latach od ułożonego w czynie społecznym chodnika przez mieszkańców doczekaliśmy się chodnika położonego przez Aquanet S.A.- taką informację widać było na tablicy informacyjnej, gdzie w polu inwestor była firma Aquanet S.A. Kiedy doczekamy się, jako mieszkańcy inwestycji na ulicy Nad Strumykiem z ramienia miasta Luboń? Proszę o ustosunkowanie się - pisze Mieszkaniec.

Sprawę przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Wczoraj otrzymaliśmy poniższą odpowiedź.

W odpowiedzi na kwestie poruszone przez Czytelnika dotyczące stanu nawierzchni na ul. 3 Maja w Luboniu informuję, że spółka komunalna wykonała doraźne prace utrzymaniowe na wskazanej ulicy. Miasto Luboń złożyło wniosek o dofinansowanie zewnętrzne na kompleksowy remont ul. 3 Maja w Luboniu wraz z wymianą nawierzchni oraz przebudową kanalizacji deszczowej. Ogłoszenie przetargu będzie możliwe po otrzymaniu wyników konkursu. Odnosząc się do kwestii odszkodowania informuję, że oczywiście każdy kierowca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Komplet dokumentów zawierający opis zdarzenia, miejsce, datę szkody, zdjęcia, kwotę roszczenia można złożyć w Urzędzie Miasta Luboń lub formie mailowej: officeatlubon [dot] pl Każde zajęcie pasa drogowego jest kontrolowane przez pracowników Urzędu. Remont chodnika na ul. Nad Strumykiem został wykonany na wniosek Urzędu Miasta Luboń we współpracy z spółką Aquanet, której Miasto Luboń jest akcjonariuszem. Aktualny plan inwestycyjny nie zakłada budowy ul. Nad Strumykiem, jednak jest on co roku aktualizowany. Plan inwestycyjny znajduje się na stronie internetowej: https://lubon.pl/news/content/3751 oraz w ostatnim numerze Informatora Miasta Luboń. Jednocześnie zapewniamy, że prace związane z bieżącym utrzymaniem dróg gruntowych będą kontynuowane.

Mateusz Olejniczak
Kierownik Wydziału Spraw Komunalnych

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl