Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Kłopotliwe odpady - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Prawie miesiąc temu do naszej redakcji napisała Mieszkanka, która zwróciła uwagę na problem z odbiorem odpadów medycznych.

Chciałabym zainteresować sprawą kłopotliwych odpadów medycznych. Chodzi konkretnie o strzykawki z igłą po lekach. Nie przyjmują tego ani apteki ani punkty zabiegowe. Ponieważ od jakiegoś czasu mąż dostaje zastrzyk co tydzień uzbierało się tego trochę. Zadzwoniłam do Kom Lub z pytaniem czy istnieje inny niż dowóz osobisty do PSZOK sposób pozbycia się kłopotu. (Nie jestem w stanie dojechać do punktu z racji pracy a nie jestem mobilna, mąż jest chory) Staram się najlepiej jak potrafię segregowac odpady dlatego z tym miałam problem. Początkowo, dodam że było to w okolicach września otrzymałam informację że można odpowiednio zabezpieczyć i przekazać bezpośrednio do rąk kierowcy gdy będą odbierane gabaryty. Zbierałam zatem każdą ampułko-strzykawke do pojemnika i w zamkniętym pojemniku, oklejonym mocną taśmą w dniu odbioru gabarytów chciałam przekazać do rąk kierowcy. Niestety, kierowca nie chciał tego ode mnie odebrać, na nic się zdały moje argumenty. Pani z biura obsługi też nie pomogła, wycofali się po prostu z tego co było powiedziane wcześniej. Zapytałam więc ponownie czy jest inny sposób niż dowóz do punktu i usłyszałam że owszem, jest. Może za mnie przywieźć to ktoś z rodziny lub sąsiadów. Ręce opadły. To jest przyzwolenie na to aby nie robić sobie kłopotów i wrzucać do zmieszanych. Czy naprawdę miasto nie ma innego pomysłu? Przecież zastrzykow nie dostają ludzie zdrowi ale często chorzy seniorzy. Oni też mają przyjechać do PSZOK? - pyta Czytelniczka (pis.oryg.).

Sprawę przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej publikujemy odpowiedź z UML 

W odpowiedzi na pytanie Czytelnika dotyczące odbioru odpadów medycznych uprzejmie informuję, że odpady w postaci strzykawek i igieł są specyficznymi odpadami medycznymi, dlatego zgodnie z § 15a uchwały z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń odpady te są odbierane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK znajduje się przy ul. Niepodległości 11, jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 14.00-18:00 oraz w soboty od 8:00-14:00. Niestety ze względu na specyfikę odpadów nie mogą być one przekazywane pracownikom odbierającym odpady z posesji. Burmistrz Miasta Luboń rozumie Pani rozżalenie wynikające z zaistniałej sytuacji, jednak należy mieć także na względzie dobro pracowników odbierających odpady, którzy nie mają fizycznej możliwości, by odebrać taki odpad bez narażania swojego zdrowia. Uprzejmie informuję również, że dochowujemy wszelkich starań, by PSZOK był dostępny dla mieszkańców w godzinach popołudniowych i w soboty, by każdy z mieszkańców mógł dostarczyć odpady o dogodnej porze.

Z poważaniem
Kamila Mazurek
UML

hak

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl