Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Ostrożnie – wysiadanie na jezdnię

W pojazdach na liniach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu można usłyszeć nowe komunikaty głosowe "Ostrożnie – wysiadanie na jezdnię". Mają one na celu ostrzec podróżujących, że wysiadka na najbliższym przystanku będzie się odbywała bezpośrednio na jezdnię. Dotyczy to zarówno przystanków typu wiedeńskiego, jak i tych, na których nie ma tego udogodnienia.  

W kończącym się roku oddano w Poznaniu do użytku przystanki wiedeńskie Sielska (przystanek w kierunku Górczyna) i Rynek Jeżycki (przystanki w ciągu ulicy Dąbrowskiego). W obu lokalizacjach wsiadanie i wysiadanie z tramwajów jest teraz łatwiejsze, bardziej wygodne i bezpieczniejsze. Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, z niepełnosprawnościami, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim mają obowiązek zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

W celu jeszcze lepszego dotarcia z informacją do pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowy komunikat głosowy. Jest on emitowany przed otwarciem drzwi tramwaju na przystankach wiedeńskich oraz w lokalizacjach, gdzie platformy przystankowe także znajdują się bezpośrednio na jezdni. W takiej sytuacji, niezależnie czy korzystamy z przystanku wiedeńskiego czy nie, zawsze warto zachować czujność i koncentrację. Mamy nadzieję, że komunikat "Ostrożnie – wysiadanie na jezdnię" jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo pasażerów w transporcie zbiorowym.  

Wyniesione platformy przystankowe, poza wskazanymi powyżej przystankami Sielska i Rynek Jeżycki funkcjonują w Poznaniu także w kilku innych  lokalizacjach: na ul. Gwarnej, na ul. Strzeleckiej (przystanek Łąkowa i pl. Wiosny Ludów), na ul. Św. Marcin (przystanek Ratajczaka), na ul. Wierzbięcice (przystanki Św. Czesława) oraz na ul. Górna Wilda (przystanki Różana).

Ponadto w powyższych lokalizacjach, w gablotach informacyjnych wiat umieszczono nowe podwieszki edukacyjne dotyczące przystanków wiedeńskich.

Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?

  • Pamiętaj, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.
  • Oczekując na przyjazd tramwaju stań na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!
  • Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!

ZTM

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl