Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Bilet czasowy za pomocą karty płatniczej

Jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia sobie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu na rok 2022, jest  uzupełnienie obecnego systemu dystrybucji biletów jednorazowych (czasowych) o możliwość ich zakupu w każdym autobusie i tramwaju przy użyciu kart płatniczych lub urządzeń mobilnych. Dziś ZTM dokonał rozstrzygnięcia konkursu na  operatora płatności. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Mennica Polska S.A.

Wprowadzenie nowej możliwości dokonywania opłaty za przejazd jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Zależy nam, żeby pasażerowie chcący korzystać z biletów jednorazowych mogli kupować je w każdym pojeździe przy użyciu karty płatniczej lub telefonu – mówi Jan Gosiewski Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Cieszy nas, że mieszkańcy Poznania staną się beneficjentami korzyści wynikających z wdrożenia Open Payment System. Pasażerowie zyskają wygodniejszy i szybszy sposób na uiszczenie opłaty za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej – bez potrzeby posiadania papierowej wersji biletu przed wejściem do pojazdu. Tego typu projekty realizujemy z sukcesami od kliku lat w miastach, dla których priorytetem jest dbałość o wygodę użytkowników komunikacji miejskiej – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej. 

Warto zwrócić uwagę również na proekologiczny charakter innowacji, z uwagi na eliminację papierowego biletu czy potwierdzenia uprawnienia do przejazdu – zastępuje go popularna zbliżeniowa karta płatnicza – dodaje.

Projekt zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów obsługujących organizowane przez ZTM linie komunikacyjne, należące zarówno do poznańskiego MPK, jak również do wszystkich przewoźników gminnych, w terminale umożliwiające opłacanie przejazdów za pomocą karty płatniczej. Pasażerowie, którzy nie posiadają biletu okresowego lub karty PEKA, umożliwiającej opłatę za przejazd w taryfie przystankowej z tPortmonetki, będą mogli po wejściu do pojazdu kupić odpowiedni bilet czasowy w specjalnym „biletomacie mobilnym” i opłacić go kartą płatniczą lub działającym w technologii NFC urządzeniem mobilnym (smartfon, smartwatch), do którego podpięto kartę płatniczą. Dostępne do kupienia będą bilety czasowe ZTM: na 15, 45 i 90 minut oraz 24-godzinny.

Firma Mennica Polska S.A. złożyła najkorzystniejszą ofertę w przeprowadzonym postępowaniu konkursowym. Umowa zostanie podpisana przez końcem grudnia br. na 5 lat, liczonych od dnia uruchomienia systemu dystrybucji biletów. Wdrożenie systemu płatności mobilnych planowane jest do końca sierpnia 2022 roku.

ZTM

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl