Wczoraj zakończyła się XL Sesja Rady Miasta Luboń, którą po ponad czterogodzinnych obradach można by streścić zdaniem "Radni Forum Obywatelskiego Luboń byli "za", Koalicji Mieszkańców Lubonia czasem "się wstrzymywali", a Pani Burmistrz jest "super"!".
Ale po kolei.
- Po dokonaniu drobnych korekt w tegorocznym budżecie, radni po dyskusji przyjęli budżet Miasta Luboń na 2022 rok w wysokości 147 933 345,60 złotych. Jednocześnie przyszłoroczny deficyt ustalono na bardzo wysokim poziomie - 25 815 914,63 złotych.
- Pani Burmistrz Małgorzacie Machalskiej z Forum Obywatelskiego Luboń na wniosek Pani Teresy Zygmanowskiej Przewodniczącej Rady Miasta z Forum Obywatelskiego Luboń przyznano głosami radnych z Forum Obywatelskiego Luboń podwyżkę i Pani Burmistrz zarabia od 1 listopada 92% tego, co przed podwyżką, czyli 19 817,10 złotych brutto miesięcznie (wzrost w prawie najwyższym możliwym wymiarze). Na szczęście Pan Michał Popławski Zastępca Burmistrza z charakterystyczną sobie elokwencją, po wygłoszeniu peanu na cześć zalet i zaangażowania Pani Burmistrz, wyjaśnił, że w głębi serca wszyscy powinniśmy się zgodzić, że podwyżka się należała. Mam nadzieję, że teraz nam wszystkim będzie lżej płaciło się wyższe stawki podatku od nieruchomości, czy stawki za wywóz śmieci… i już nie możemy doczekać się kolejnych podwyżek.
- Przyjęto Program Polityki Senioralnej Miasta Luboń na lata 2022-2025, który wyznacza kierunki działań Miasta w zakresie poprawy jakości życia seniorów oraz tworzenia warunków do prowadzenia przez nich jak najdłużej samodzielnego życia w dotychczasowym środowisku społecznym. Program przygotowano we współpracy z działającą w Luboniu Radą Seniorów i przedstawicielami środowisk senioralnych, między innymi w oparciu o badanie ankietowe przeprowadzone wśród lubońskich seniorów.
- Radni zgodzili się także na zawarcie porozumienia powierzającego Miastu Poznań zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami z terenu naszego Miasta. Zwierzęta oddawane będą do Schroniska dla zwierząt w Poznaniu przy ulicy Kobylepole 51.
- Dokonano także aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Luboń na lata 2021-2030, co pozwoli ubiegać się o środki unijne między innymi na termomodernizację budynków publicznych i mieszkalnych, modernizację źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Program jest dokumentem strategicznym opisującym kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego tj. redukcji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza oraz zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.
JJ z Nasz Luboń