Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Progi zwalniające w NCL - list do redakcji [odpowiedź z UML]

Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zadał pytanie związane z możliwością zamontowania progów zwalniajacych przy ulicy Jana Pawła II i Wschodniej.

Jestem mieszkańcem jednego z bloków przy skrzyżowaniu Jana Pawła II i Wschodniej. Zwróciłam uwagę, że niektórzy kierowcy poruszają się niezywkle szybko tymi ulicami, dodatkowo traktując rondo jak tor wyścigowy. W tych okolicach mieszka wiele dzieci, znajduje się tu też przedszkole, plac zabaw, przychodnia - moim zdaniem wystarczy chwila, by zdarzyła się tragedia. Na ulicy Wschodniej mniej więcej na wysokości poczty zamontowano tylko znak wskazujący z jaką prędkością porusza się auto. Moim zdaniem to stanowczo za mało. Do kogo można zwrócić się by pochylił się nad tym tematem, czy jest szansa zamontowania progów zwalniających przed rondem? - pyta Czytelnik.

List przekazaliśmy do Urzędu Miasta Luboń. Poniżej zamieszczamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

Szanowna Pani Redaktor,

Utworzenie progów zwalniających na ul. Wschodniej oraz al. Jana Pawła II było przedmiotem obrad Komisji Komunalnej Rady Miasta Luboń 20 stycznia 2020 r. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem tj. z dnia 24 marca 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 784) oraz Prawem o ruchu drogowym tj. z dnia 9 grudnia 2019 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 110) nie dopuszcza się stosowania progów na ulicach stanowiących drogi przelotowe przez miejscowość lub pełniące funkcję zbierającą ruch z osiedlowych dróg poprzecznych. Z uwagi na ww. przepisy nie ma możliwości uzyskania zatwierdzenia projektu zmiany organizacji ruchu w Starostwie Powiatowym w Poznaniu uwzględniających progi zwalniające na wskazanych ulicach. W związku z powyższym po rekomendacji Radnych Komisji Komunalnej opracowany i zatwierdzony został projekt organizacji ruchu, który wprowadził aktywne oznakowanie mające na celu spowolnienie ruchu. Zaznaczam, że układ drogowy na ulicy Wschodniej, który był konsultowany z mieszkańcami, zawiera wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pieszych. Zostało utworzone rondo wraz z wyspami dzielącymi pas ruchu. Pas jezdni oddzielony jest od chodnika miejscem postojowym, pasem zieleni lub ścieżką rowerową.

Bartosz Wilczek
Wydział Spraw Komunalnych
Urząd Miasta Luboń

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl