Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Budki lęgowe dla latających mieszkańców Szacht

6-7 kwietnia 2021 roku zakończono kolejny etap wieszania budek lęgowych na Szachtach. Na zlecenie Rady Osiedla Fabianowo-Kotowo przy udziale Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu pracownicy organizacji Komitet Ochrony Orłów oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
(dr Viktoria Takacs oraz mgr Jakub Pruchniewicz) zamontowali 25 budek, lecz tym razem innego typu, niż w zeszłym roku. Zawieszono 3 drewniane budki przeznaczone dla gągoł, 2 budki przeznaczone dla puszczyka (z trocinobetonu) oraz 20 budek dla nietoperzy (z trocinobetonu).
Gągoł jest kaczką średniej wielkości, która zamieszkuje w przyrodzie dziuple oraz chętnie gnieździ się w budkach lęgowych. Przystępują one zazwyczaj do lęgu wcześnie, nawet w grudniu, więc prawdopodobnie budki będą zamieszkane w przyszłym sezonie. W Polsce gągoł jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym, natomiast często spotykanym podczas wędrówki. Gnieździ się na północy i zachodzie kraju, a jego populacja wynosi maksymalnie 3000–4000 par. Dla tego gatunku najtrudniej jest znaleźć odpowiednią dziuplę, gdyż jest coraz mniej starych dziuplastych drzew występujących w przyrodzie, dlatego warto dla nich montować budki i umożliwić ich zasiedlenie. Dla gągoła montowano duże drewniane budki typu E. Puszczyk z kolei jest najliczniejszym gatunkiem sów w Polsce, często zamieszkującym tereny zabudowane. Jak inne sowy jest drapieżnikiem – poluje na gryzonie i inne zwierzęta. Prowadzi nocny tryb życia, a przebywa najczęściej samotnie. Ptak osiadły, pozostaje w swoim terytorium przez cały rok i w miarę wcześnie przystępuje do lęgu od końca lutego do połowy marca. W tym roku więc pewnie nie uda się zwabić ich do budek. Bazując na dotychczasowej obserwacji, około 15-35 % zamontowanych budek będzie wkrótce zasiedlonych. Istnieje możliwość, że budki będą zajmowane przez inne gatunki ptaków np. przez włochatki lub gołębia siniaka. Budki dla nietoperzy mogą służyć nietoperzom za zwykłe schronienia letnie w ciągu dnia, ale także jako miejsca rozrodcze dla całych kolonii tych pożytecznych ssaków. Nietoperze żyją w koloniach, dlatego montowano od 5 do 10 budek w niewielkiej odległości od siebie. Okres rozrodczy nietoperzy to początek lata - kiedy mogą łapać dla piskląt najwięcej latających owadów. Budki dla nietoperzy montuje się w miejscach, gdzie nietoperze mają łatwy dolot, od strony południowej drzewa w wysokości przynajmniej 4 metrów. Nietoperze najchętniej pojawiają się w grupach, nie przeszkadza im obecność budek dla ptaków. Zamontowano najbardziej pospolity typ budek dla nietoperza, którym jest typ „Stratmann”. Potencjalnie prawie wszystkie gatunki nietoperza mogą ją zajmować. Aktualnie na Szachtach zamontowano już 75 budek, z tego 20 docelowo dla szpaków, 30 dla sikorek, 3 dla gągoła, 2 dla puszczyka oraz 20 dla nietoperzy. Inwestycja z pewnością przysłuży się poprawieniu siedlisk dla tych gatunków. Zadanie zostało zrealizowane ze środków finansowych RO Fabianowo-Kotowo.
 
Viktoria Takacs
Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo

fot.: 

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)