Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Otwarte m.in. hotele, kina, teatry, ale restauracja, siłownie, kluby fitness pozostają zamknięte

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił decyzje jakie rząd podjał w sprawie luzowania obostrzeń. Premier zaznaczył, że nie można sobie pozwolić na szerokie luzowanie.

Liczba zgonów jest jednak niepokojąca. COVID-19 zbiera żniwa, które niepokoją. Dlatego możemy mówić dziś o kruchej stabilizacji. Widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów, w Unii Europejskiej. Powrót do całkowitej normalności byłby przedwczesny. Chciałbym, żeby było jasne, że to, co zakomunikujemy, jest działaniem warunkowym i po dwóch tygodniach mamy punkt sprawdzenia, jak się zachowuje wirus. Nasze decyzje będą obowiązywać na dwa tygodnie od przyszłego piątku - powiedział premier.

Od 12 lutego lutego mają zostać otwarte hotele do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami, filharmoniami i teatrami. Obowiązkowe będą maseczki i obowiązywać będzie zakaz konsumpcji.

Na razie nie ma mowy o otwarciu siłowni, klubów fitness i restauracji. Koronawirus roznosi się drogą kropelkową i nie możemy tu na razie zrobić nic innego - poinformował szef rządu.

Premier Morawiecki zaznaczył, że tempo luzowań obostrzeń zależne będzie od tempa szczepień, które z kolei uzależnione są od dostaw.

Każdy tego typu krok to mały kroczek powrotu do normalności i chciałbym, żebyśmy dostąpili tego wszyscy. Niczego nie możemy być pewni. Jeśli zachowamy dyscyplinę i utrzymamy rytm dwutygodniowy otwierania gospodarki, to myślę, że dalsze takie etapy są przed nami - dodał premier.

Minister kultury Piotr Gliński poinformował, iż warunkowo na 14 dni otwarte będą boiska zewnętrzne, sport amatorski na świeżym powietrzu, baseny, korty oraz stoki narciarskie. Zaapelował także, by zachowywać odpowiedzialność i reżim sanitarny.

Mamy za sobą bardzo trudną decyzję. Ona wykuła się w dyskusji, w której były reprezentowane różne punkty widzenia, ale też dlatego, że jest związana z dużym ryzykiem. Jeżeli chodzi o kwestię perspektyw, to oprócz gospodarczej, kulturalnej i oczekiwań społecznych, to uwzględniamy też perspektywę zdrowotną - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Te perspektywy, które były reprezentowane, doprowadziły do wyboru takiego wariantu. OD 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, który przedstawił premier, ale uruchamiamy go w sposób warunkowy. To jest drugi wymiar trudności tej decyzji. Ta decyzja jest związana z ryzykiem. Oznacza to, że ryzyko transmisji jest duże, ale trzeba potraktować, to co się będzie działo w zależności od naszych zachowań. Zachowanie dystansu, dezynfekcja i maseczki - dodał minister zdrowia.

Niedzielski zaznaczył, że jeśli proces pandemiczny przyspieszy, będzie rekomendował krok wstecz, aby utrzymać pandemię pod kontrolą.

To jest moment, gdy otwieramy szerzej system opieki zdrowotnej. Staje się on coraz bezpieczniejszym miejsce. Możliwość kontaktu z lekarzem nie będzie już obarczona ryzykiem takim jak wcześniej. Musimy wrócić do regularnego odwiedzania lekarza, badań profilaktycznych i zajmowania się swoim zdrowiem - powiedział minister zdrowia.

Izabella Chodorowska

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl