Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Fatalny stan nawierzchni wielu dróg w mieście - plany inwestycyjne [AKTUALIZACJA]

Na poczatku miesiąca do naszej redakcji napisał pan Adam, który zwrócił uwagę na stan ulicy Frezjowej w Luboniu.

Tak notorycznie wygląda ulica Frezjowa w Luboniu. Jadąc autem osobowym można urwać sobie element karoserii. Droga jest jedynie równana równiarką, by po kilku dniach wyglądać w ten sposób. To jest po prostu kpina z mieszkańców - pisze pan Adam.

Coraz cześciej do naszej redakcji piszą mieszkańcy, którzy narzekają na tragiczny stan ulic, które wymagają utwardzenia. Mieszkańcy mówią otwarcie, iż w wielu miejscach w mieście obecny stan dróg zagraża bezpiecznemu poruszających się po nich pojazdów. Drogi są nierówne, a do tego dziurawe, jak ser szwajcarski. Miasto o fatalnym stanie dróg wie, ale na razie nie może wiele zrobić, gdyż budowa wszystkich ulic wymaga olbrzymich nakładów finansowych, a na to po prostu miasta nie stać. Włodarze starają się sukcesywnie odnawiać kolejne ulice, ale jest to kropla w morzu potrzeb. Od wielu lat toczy się dyskusja, że miasto Luboń nie ma żadnej drogi powiatowej. Droga powiatowa na pewno w pewnym stopniu odciążyłaby budżet miasta. Niestety, na razie na takie rozwiązanie nie mamy co liczyć, choć w powiecie mamy swoich reprezentantów. Poniżej publikujemy plany inwestycyjne Miasta Luboń dotyczące budowy dróg na 2021 rok.

Budżet Lubonia, pomimo tak trudnego roku dla finansów Miasta, ze względu na trwającą pandemię, przewiduje na budowę infrastruktury drogowej kwotę 9 837 000 złotych. Dodatkowo spodziewamy się czekając na potwierdzenie pozyskania środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wsparcia w kwocie około 4 000 000 złotych. Za te środki wykonane zostaną następujące drogi:

ul. Pogodna
ul. Juranda
ul. Jaśminowa
ul. Brzozowa
ul. Słowackiego *
ul. Długa **

*rozpoczęcie prac po wykonaniu przebudowy gazociągu przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o.
**rozpoczęcie prac po potwierdzeniu uzyskania dofinansowania

Co roku Miasto przystępuje do budowy kolejnych nieutwardzonych dróg i jest to dla nas priorytet w naszych działaniach. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Mieszkańców okres czekania na budowę ich drogi jest zdecydowanie zbyt długi. Aby to zmienić, nieustanie aplikujemy o dofinansowania ze środków unijnych i krajowych. W ciągu ostatnich pięciu lat, udało się uzyskać dodatkowe środki na budowę takich ulic jak: Rydla, Dojazdowa, Wschodnia czy Al. Jana Pawła II. Obecnie czekamy na kolejne dofinansowanie. Z roku na rok, budżet Lubonia na budowę dróg, dzięki pracy wielu osób, rośnie. Niestety jest to wzrost stopniowy, który nie pozwala na rozpoczęcie wszystkich ważnych inwestycji jednocześnie - poinformował wiceburmistrz Michał Popławski. 

AKTUALIZACJA [20.02.2021] 

Do naszej redakcji napisał mieszkaniec ulicy Buczka, który jest kolejnym Czytelnikiem zwracajacym uwagę na stan tej ulicy.

Pisze z problemem ulicy Buczka w Luboniu droga dziurawa. Ulica jest totalnie nie przejezdna najbardziej od strony Orlenu autem nie idzie wogole przejechać auto skacze na każdej dziurze dziury są na ok 10 cm mierzylismy z znajomym. Dzwoniac do urzędu twierdzą że jest za zimno wcześniej dzwonilismy mówili że za mokto a od 2 miesięcy są dziury te same tylko. Z każdym dniem coraz większe jeśli macie państwo samochód proszę przejechać się tamtędy. 2 strona ulicy jescze gorsza błoto na całej szerokości nie ma nawet jak przejść pieszo. Takie dziury na całej ulicy - pisze mieszkaniec (pis.oryg.).

Izabella Chodorowska

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl