Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Wilki na ulicy Topolowej?

W podpoznańskich lasach pojawiają się wilki, które coraz śmielej podchodzą do domów. Wilk to zwierzę chronione, dlatego nie można zwierząt płoszyć ani przenosić w inne miejsce. W tej chwili nikt nie potrafi dokładnie oszacować ile wilków występuje w Polsce. W Poznaniu zwierzęta można spotkać na terenie Poligonu Biedrusko, Puszczy Zielonki, w lasku za Swarzędzem, w Szczepankowie, a także w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Dziś dostaliśmy sygnał od jednego z mieszkańców, że wilki były przez niego widziane na ulicy Topolowej.

Dzisiaj między 4.00 a 5.00 rano na ulicy Topolowej biegały 2 wilki. Były bardzo wystraszone i dzikie i za bardzo nie wiedziały dokąd miały iść, dlatego biegały od jednego do drugiego końca ulicy. Jestem pewny, że to były wilki. Piszę, aby przestrzec mieszkańców - poinformował Czytelnik.

Aktywność wilków zależy od wielu czynników m.in. bazy pokarmowej, pory roku czy temperatury, lecz zwykle wzmaga się w okresie porannym i wieczornym.

W styczniu 2020 roku otrzymaliśmy wiadomośc od Czytelnika, iż wilk był przez niego widziany w okolicach pętli Łęczyca/Dworcowa.

Dzisiaj tuż po godzinie 6.00 w bezpośredniej okolicy pętli Łęczyca/Dworcowa widziałem wilka. Z pewnością wilka a nie psa. Proszę więć o możliwość zamieszczenia tej informacji, żeby mieszkańcy i inne osoby, pasażerowie autobusów mieli na to wzgląd - pisał wówczas Czytelnik.

Warto wspomnieć, iż już w listopadzie 2016 roku w nocy przy zabudowaniach znajdujących się przy ulicy Rzecznej w Luboniu pojawił się wilk.

Około 3.00 w nocy wilk widziany był w pobliżu zabudowań nad Wartą. Wszystkie psy w okolicy zaczęły strasznie ujadać - informował wtedy świadek zdarzenia.

Myśliwi wytłumaczyli nam wtedy, iż wilki znaczą swoje terytorium swoim zapachem. W wielu miejscach na ciele posiadają one gruczoły, produkujące substancje zapachowe zwane feromonami. Specyficzne sygnały węchowe pomagają zwierzętom rozpoznać, które osobniki były w danym miejscu przed nimi, albo znaleźć rozproszonych członków stada. Taki zapach zapewne wyczuwają też psy.

Spotykając wilka nie należy panikować, ale też należy zachować ostrożność. Leśnicy uspokajają mieszkańców, że wilki unikają ludzi i nie trzeba się ich bać. Do ewentualnej agresji w stosunku do człowieka może dojść jedynie w sytuacji, gdy poczują się one zagrożone lub kiedy są chore. Kiedy zauważy się wilka to ważne jest, aby nie uciekać. Ucieczka to najważniejszy sygnał, który wysyłamy drapieżnikowi potwierdzając, że jesteśmy ofiarą. Sprawdzają się słowa myśliwych, którzy już w 2016 roku informowali, że najprawdopodobniej za jakiś czas widok wilka w wielkopolskich lasach nie będzie nikogo dziwił.

Izabella Chodorowska

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl

Ogłoszenia drobne

  • Dam pracę
    Dam pracę w przedszkolu w Luboniu
  • Inne
    Poszukiwani świadkowie
  • Inne
    Korepetycje z dojazdem do ucznia (na terenie Lubonia)