Przepraszamy ale do oglądania tej strony wymagane jest włączenie JavaScript.

Rząd ogłosił szczegółowy kalendarz szczepień

Podczas środowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister zdrowia Anna Goławska oraz prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformowali o szczegółowym kalendarzu szczepień.

15 stycznia otwieramy rejestrację powyżej 80 roku życia. Rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia będzie możliwa od 22 stycznia. Trzy dni później rozpocznie się już proces szczepień. Od 25 stycznia szczepić się zacznie grupa, która liczy 4,62 miliona osób. W grupie 80+ jest 1,75 miliona osób, a w grupie 70-79 jest 2,87 miliona osób - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Od 15 stycznia wszystkie osoby od 18 do 70 roku życia będą mogły zgłosić swoją gotowość i chęć do zaszczepienia się. Aby to zrobić, konieczne będzie wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ Uwaga! Zgłoszenie chęci to nie rejestracja. Zarejestrować będzie mozna się dopiero po otrzymaniu e-skierowania. 

Tam należy kliknąć w zgłoszenie i wypełnić formularz. Po tym osoba otrzyma na maila e-skierowanie, dzięki któremu będzie mogła umówić się na konkretną datę szczepienia. Punkt drugi procedury, po zarejestrowaniu się to wybór miejsca i terminu szczepienia. W rejestracji możemy wybrać dowolny punkt w Polsce, w którym jest nam wygodnie zaszczepić się (...). Wybieramy dowolny punkt i datę tak by był wolny termin. Dzień przed ustalonym terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. Taki SMS z przypomnieniem przyjdzie także przed drugim terminem szczepienia - powiedział szef KPRM.

Dworaczyk poinformował również, że rejestracja do szczepienia będzie możliwa poprzez trzy kanały: infolinię 989, internet oraz w punkcie szczepień.

Do końca pierwszego kwartału do Polski dotrze blisko 6 mln dawek szczepionek firmy Pfizer i Moderna, co pozwoli na zaszczepienie 3 mln osób. Tygodniowo każdy punkt szczepień może otrzymać 30 szczepionek - poinformował szef KPRM.

Po 25 stycznia będzie ponad 6 tysięcy punktów szczepień, a obecnie szczepienia wykonuje nieco ponad 500 punktów. Dworaczyk powtórzył, że logistycznie Polska ma zdolność do szczepienia 3,5-4 mln osób miesięcznie, a jedyne, co ogranicza to dostęp do szczepionek.

E-skierowania w większości wystawiane będą automatycznie. Posiadając numer PESEL osób, które są szczepione, możemy wystawić takie skierowanie, które będą dostępne między innymi na internetowym koncie pacjenta. Od 15 stycznia ruszy też elektroniczny system zgłaszania działań niepożądanych szczepionki - poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski powiedział natomiast, że są problemy z pobraniem szóstej dawki i te straty mocno niepokoją. Poinformował, że jest wielu medyków którzy mogliby skorzystać ze szczepień, gdyby wiedzieli, że są nadprogranowe dawki. Zaapelował, aby aktywnie szukać osób do szczepień. 

izi

Telefon interwencyjny
i kontakt z redakcją
 
501 295 785

redakcjaate-lubon [dot] pl